4 Ekim 2023

Bertrand Russell Kimdir ?

Aylaklığa Övgü, Batı Felsefesi Tarihi, İktidar, Mutlu Olma Sanatı, Din ve Bilim, Özgürlük Yolu ve The Principia Mathematica gibi eserlerin yazarı Bertrand Russell’ın Hayatı, Bertrand Russell’ın Nobel Ödülü, Bertrand Russell’ın Doğum Tarihi, Bertrand Russell’ın Eserleri, Bertrand Russell’ın Kitapları, Bertrand Russell’ın Hakkında.

Tam adı Bertrand Arthur William Russell, 3. Earl Russell olan Britanyalı filozof, matematikçi, tarihçi, toplumsal eleştirmen ve yazar Bertrand Russell 18 Mayıs 1872 Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı’nda doğdu.

Britanyalı aristokrat bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Bertrand Russell, iki defa Büyük Britanya için başbakan hizmetini sunan John Russell’in torunuydu.

Bertrand Russell’ın annesi Katharine Louisa Stanley of Alderley’in 2. Baronu olan Edward Stanley’dir ve kız kardeşi Carlisle Kontu olan Rosalind Howard’dir. Russell’ın babası Viscount Amberley’di. Viscount Amberley ateist biriydi.

Bertrand Russell’ın Frank ve Rachel adında iki kardeşi vardı.

Russell Tripos College’inde Mathematical Tripos okumak üzere burs kazandı ve 1890’larda çalışmaları doktora tezi oldu. 1893 yılında Wrangler derecesiyle mezun oldu ve 1895 yılının sonlarında akademi üyesi oldu.

Bertrand Russell, 13 Aralık 1894 yılında Alys ile evlendi.

Russell, Alman Sosyal Demokrasisi kitabını 1896 yılında yayımladı. Bertrand Russell, 1896 yılında aynı zamanda 1937 yılının sonbaharında bilimin gücü üzerine ders verdiği Londra Ekonomi Üniversitesi’inde Alman sosyal demokrasisi derslerini verdi.

Orijinal adı The Royal Society of London for the Improvement of Natural Knowledge olan Royal Society adlı bir bilim topluluğuna 1908 yılında üye oldu.

Rusya Devriminin etkilerini araştırmak için Rusya’ya gitti. Rusya’da Vlademir Lenin ile tanıştı ve Vlademir Lenin ile yaklaşık bir saat süren bir sohbet gerçekleştirdi.

Bertrand Russell, 27 Eylül 1921 tarihinde Alys’den boşanmasından 6 gün sonra Dora ile evlendi.

Ünlü İngiliz filozof mantık ve matematik alanında çığır açıcı çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Bertrand Russell, Whitehead’le birlikte Principia Mathematica adlı ünlü matematik kitabını yazmıştır.

1962 yılında Russell Küba Füze Krizi sırasında toplumsal bir rol üstlendi.

Bertrand Russell, 2 Şubat 1970 İngiltere’de öldü.

1950 yılında İnsan Haklarını ve düşünce özgürlüğünü savunduğu yazıları dolayı Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı. 1960 yılında ise Sonning Ödülü’nü aldı.

Bertrand Russell Kitapları:Bertrand Russell
The Principia Mathematica (Alfred North Whitehead)
Batı Felsefesi Tarihi (1945)
Neden Hristiyan Değilim
Özgürlük Yolu
Bilimin Toplum Üzerindeki Etkileri
Politik İdealler
Evlilik ve Ahlak
Aylaklığa Övgü
İktidar
Eğitim Üzerine
İnsanlığın Yarını
Din ile Bilim
Mutlu Olma Sanatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.