Bankacılık

EFT Nedir?

Günlük yaşantımızda çok karşılaştığımız bir ama çoğu zaman birbiri ile karıştırdığımız iki kelime EFT ve Havale. Daha önceki yazılarımızda Havale Nedir? Diye bahsetmiştik. Tekrar hatırlayacak olursak bankacılık terimi olan havale en kısa anlamı ile aynı bankalar arası para transferidir. Peki, EFT ne demek? Nasıl yapılır? Eft ücretli midir? Buna benzer soruların cevabını için yazımızın devamını okuyun. Farklı bankalar arası para ... Devamını Oku »

Katılım Bankacılığı Nedir ?

Katılım Bankacılığı, faizsizlik prensibine göre çalışan, bu prensibe uygun her türde bankacılık faaliyetini gerçekleştiren, kar ya da zarara katılma ilkesine göre fon toparlayıp, ticaret, ortaklık ile finansal kiralama gibi yöntemleri kullanarak fon kullandırması yapan bir bankacılık modelidir. Katılım Bankaları ise mali sektörde faaliyet göstermekte olan, reel ekonomiyi finanse eden ve bankacılık hizmetleri sunan kuruluşlara denilmektedir. İsimlerinde bulunan “katılım” sözcüğü yapmış oldukları ... Devamını Oku »

Off-Shore Hesap Nedir ?

İngilizce adı Panama Papers olan Panama Belgeleri ile gündeme tekrar gelen off-shore hesaplar ile off-shore nedir internette merak edilen bir kelime haline geldi. İngilizce bir kelime olan Off-Shore kelimesinin Türkçe anlamı açıkta, açık deniz, sahilden az uzak, kıyıdan uzak anlamındadır. Off-Shore kelime anlamı kısaca ikamet ettiğiniz bölgenin dışında olan bir yer anlamına gelmektedir. Off-Shore ekonomik terim olarak ise en kaba ... Devamını Oku »

Valör Nedir ?

Valör Anlamı Nedir, Valör Nasıl Yapılmaktadır, Valör Ne Demektir,Valör Hesaplaması Nedir, Valör Nasıl Hesaplanmaktadır, Valör Tarihi Ne Demektir, Valör Tarihi Hakkında Bilgi. Valör Nedir? Valör kelimesi belki de ilk defa duyuyor olabilir ama açıklamasını yaptığımız zaman bankacılık işlemlerini kullanan herkesi yaptığı fakat adının valör olduğunu bilmediği bir işlem olduğunu anlayacağız. Valör kelimesi İngilizce effective date veya value date anlamına gelmektedir. ... Devamını Oku »

Iban Numarası Nedir ?

The International Bank Account Number (IBAN), ifadesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi “Uluslararası Banka Hesap Numarası”  dır. Ülkeler arasında para transferi ve bankacılık işlemlerinde yazım hatası risklerini en aza indirmek için tasarlanmıştır.   İlk olarak “Avrupa Bankacılık Standartları Komisyonu”  tarafından ihdas edilmiştir.  Sonradan ISO 13616:1997 olarak uluslararası standarda kavuşturulmuştur. Eylül 2014 itibariyle 66 ülke tarafından kullanılmaktadır. IBAN  34 basamaklı ... Devamını Oku »

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

Aynı bankalar arası para transferine Havale, farklı bankalar arası para transferine ise Elektronik Fon Transferi yani EFT denir. EFT ile Havale arasında birçok fark vardır. Eft yatırma, gönderme saatleri, Havale yapma, gönderme saatleri birbirinden farklılık gösterir. Eft ücretlendirmesi, havale ücretlendirilmesi yine birbirinden farklıdır. Bankalar mevduat sahibi birisinin eft olsun, havale olsun yapmış olduğu transfer işlemlerinde hesap işletim ücreti alabilirler. Bankacılık ... Devamını Oku »