Tarifler

Trileçe Tatlısının Tarifi

Trileçe zor bir tatlı olarak görünse de püf noktasını bilenlerin kolayca yapabileceği , bir dilimle yetinilemeyen hafif bir tatlıdır.  Balkan coğrafyasından özellikle Arnavutluk’tan mutfağımıza gelen bu tat , Türk geleneksel  tatlıların Kraliçesi niteliğinde desem abartmış olmam sanırım 🙂 Arnavutların bu meşhur tatlısının sırrının kekinde olduğunu söyleyenler var… Devamını Oku »

Güllaç Nasıl Yapılır ?

Sütlü tatlılar içinde en hafif ve en sevilenlerden biri olan güllaç nasıl yapılır diye merak edenler için araştırdık ve detaylı bir şekilde tarif etmeye çalıştık güllaç tatlısının yapılışını. Güllaç tatlısı hafif bir tatlı olması sebebiyle genellikle ramazan ayında sofraları süsleyen bir tatlıdır. Genellikle ramazan aylarında  yapılmakta olan güllaç, en basit tarifi ile burada! Güllaç tatlısı tarifi nasıl yapılır diye merak edenler için ... Devamını Oku »

Tokat’ın Yöresel Yemekleri

Tokat Çemeni Nedir Nasıl Yapılır, Tokat Kuşburnusu Nedir Nasıl Yapılır, Tokat’ın Tarihi İsimlerini,Tokat Yaprağı, Tokat Kebabı Nedir Nasıl Yapılır, Tokat Batı Nedir Nasıl Yapılır, Tokat Keşkeği Nedir Nasıl Yapılır, Niksar Cevizi ve Cevizli Çöreği Nedir Nasıl Yapılır, Zile Pekmezi Nedir Nasıl Yapılır, Akzambak Reçeli Kısaca Nasıl Yapıldığı Gibi Bilgileri Paylaşacağız. Bizans döneminde Komana, İranlılar tarafından Kah-Cun, Selçuklular döneminde Dar Ün-Nusret, ... Devamını Oku »

Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır?

Mercimek Besin Değeri, Mercimek Faydaları, Mercimek Köftesi Tarifi, Nasıl Mercimek Köftesi Tarifi Yapılır, Nasıl Kırmızı Mercimek Köftesi Yapılır, Yeşil Mercimek Köftesi Tarifi, Mercimek Yararları Faydaları. Mercimek: Besin değeri yüksek bir bitkidir mercimek. Mercimek baklagillerden beyaz çiçekli ( Lens culinaris ) bir tarım bitkisidir. Mercimeğin Faydaları Nelerdir? Mercimek lifli ve proteince zengin bir besin olup, B vitamini, demir, fosfor manganez, sodyum, ... Devamını Oku »