Yemek Tarifleri

Aşure Nasıl Yapılır?

Aşure, Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü yapılan tatlı. İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü Nuh, Büyük Tufan’dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır. Aşurenin belirli bir tarifi yoktur. Bölgeler arasında farklıklar gösterir. Geleneksel olarak en az 7 maddeden oluşması gerektiği söylenir. Bazıları adından dolayı 10 madde ile yapılması gerektiğini söyler. Aleviler ise hep ... Devamını Oku »

Tokat’ın Yöresel Yemekleri

Tokat Çemeni Nedir Nasıl Yapılır, Tokat Kuşburnusu Nedir Nasıl Yapılır, Tokat’ın Tarihi İsimlerini,Tokat Yaprağı, Tokat Kebabı Nedir Nasıl Yapılır, Tokat Batı Nedir Nasıl Yapılır, Tokat Keşkeği Nedir Nasıl Yapılır, Niksar Cevizi ve Cevizli Çöreği Nedir Nasıl Yapılır, Zile Pekmezi Nedir Nasıl Yapılır, Akzambak Reçeli Kısaca Nasıl Yapıldığı Gibi Bilgileri Paylaşacağız. Bizans döneminde Komana, İranlılar tarafından Kah-Cun, Selçuklular döneminde Dar Ün-Nusret, ... Devamını Oku »

Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır?

Mercimek Besin Değeri, Mercimek Faydaları, Mercimek Köftesi Tarifi, Nasıl Mercimek Köftesi Tarifi Yapılır, Nasıl Kırmızı Mercimek Köftesi Yapılır, Yeşil Mercimek Köftesi Tarifi, Mercimek Yararları Faydaları. Mercimek: Besin değeri yüksek bir bitkidir mercimek. Mercimek baklagillerden beyaz çiçekli ( Lens culinaris ) bir tarım bitkisidir. Mercimeğin Faydaları Nelerdir? Mercimek lifli ve proteince zengin bir besin olup, B vitamini, demir, fosfor manganez, sodyum, ... Devamını Oku »