Fethullah Gülen Kimdir ?

FETÖ Terör Örgütü Lideri Fethullah Gülen 27 Nisan 1941 yılında Erzurum’un Pasinler ( Hasankale ) ilçesinin Korucuk köyünde doğmuştur. 1946 yılında ilkokula başladı ancak babasının 1949 yılında Alvar Köyü’ne imam olması ve ailesinin oraya taşınması nedeniyle ilkokulu bırakmak zorunda kaldı ve daha sonra dışarıdan tamamladı.
Kuran okumaya 4 yaşında başlayan Gülen, hafızlığını 10 yaşında iken tamamlamıştır. İlk vaazını 14 yaşında iken Alvar Köyü’nde vermiştir. Alvar’daki ilk vaazından sonra hayatı yeni bir yöne doğru gitmeye başlamıştır. Ramazan ayında babasının ısrarı ile Erzurum dışına çıkmaya karar vermiş ve ramazan boyunca Amasya, Tokat ve Sivas civarlarını dolaşmıştır.

18 yaşına gelmeden Said-i Nursi Cemaati’nin üyesi olmuştur. 6 Ağustos 1959 tarihinde Edirne’de, Üç Şerefeli Cami’nin ikinci imamı olarak göreve başlamıştır.

18 Şubat 1968 tarihinde Diyanet Görevlisi olarak ilk kez hacca gitmiştir. 09.02.1998 tarihinde Vatikan’da dinler arası diyalog adına Katolik dünyasının lideri Papa II. John Paul ile yaklaşık 30 dakika süren bir görüşme yapmıştır. Fethullah Gülen, 21 Mart 1999 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiştir ve o tarihten bu yana da ABD’nin Pensilvanya (Pennsylvania ) eyaletinde yaşamaktadır.

Fethullah Gülen ve Gülen Hareketi

Gülen hareketi, Risale-i Nur’larda Said Nursi tarafından sıkça kullanılan ve kendisinin ana hareket ekseni olarak tarif edilen “hizmet-i imaniye ve Kur’aniye” deyiminin zaman içerisinde kısaltılması ile oluşan bir terimdir. Cemaatin kendisini bir sivil toplum hareketi olarak konumlandırması ile cemaat’in her türden kurumsal faaliyetlerini de içine alan bir kapsam genişliğine ulaşmıştır.

Bu şekilde hizmet hareketi olarak başlayan ve milyonlarca insanın hayatına girerek onlara kendisini mesih olarak tanıtarak kandıran Fettullah Gülen gerçek yüzünü 2015 yılından itibaren göstermeye başlamıştır. Asıl amacı Türkiye Cumhuriyetini ele geçirmek olan Gülen 15 Temmuz 2016 tarihinde hükümete karşı darbe kalkışmasında bulunmuş ve ülkesini seven yüzlerce insanın şehit olmasına, gazi olmasına sebep olmuştur.

Fethullah Gülen genellikle kendi kurup yönettiği sivil toplum kuruluşlarından ödüller almıştır.

Fethullah Gülen’in ÖdülleriFethullah Gulen
1995 – Türk Ocakları Vakfı “Nihal Atsız Türk Dünyası Hizmet Ödülü”
1995 – Mehmetçik Vakfı “Teşekkür Beratı”
1996 – Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) “Hoşgörü Ödülü”
1997 – Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü”
1997 – Türk Eğitim-Sen “24 Kasım Eğitim Özel Ödülü”
1998 – “Türk 2000’ler Vakfı Ödülü”
1998 – “Hamdullah Suphi Tanrıöver Türk Ocakları Kültür Armağanı”
1998 – “İpekyolu Vakfı Ödülü”
2001 – Türkiye Yazarlar Birliği “Üstün Hizmet Ödülü”
2007 – “Dünyanın En Büyük Entelektüel İnsanı”
2010 – Leeds Metropolitan Üniversitesi (İngiltere)”Fahri Doktora Unvanı”
2012 – “Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı”, Kraliyet İslam Strateji Çalışmaları Merkezi, Amman, Ürdün
2013 – “Dünyanın En Etkili 100 Kişisi”, TIME dergisi
2015 – “Gandhi-King-Ikeda Barış Ödülü”, Martin Luther King Jr. International Chair, Morehouse College

Fethullah Gülen, FETÖ/PYD Terör Örgütünün elebaşı olarak 15 Temmuz 2016 tarihinde ordu içine yerleştirmiş olduğu terör örgütü üyelerince Türkiye Cumhuriyeti Devletine darbe yaparak ele geçirmeye çalışmış ancak başarılı olamamıştır. Fetö lideri Gülen halen Amerika’da olup Türkiye’ye iade edilmesi için gerekli girişimler yapılmasına rağmen iade edilmemektedir.

Merak Edilenler:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.