Fethullah Gülen Kimdir ?

Fethullah Gülen’in Hayatı, Fethullah Gülen’in Aldığı Ödüller, Fethullah Gülen’in Biyografisi, Fethullah Gülen’in Memleketi, Fethullah Gülen’in Gülen Hareketi Nedir, Hoca Efendinin Hayatı, Fethullah Gülen’in Resimleri, Fethullah Gülen’in Fotoğrafları, Fethullah Gülen’in İsminin Önündeki M Harfinin Anlamı Nedir, Fethullah Gülen’in Niçin İsmimin Önünde M Harfi Var, Fethullah Gülen’in İlk Kez Hacca Ne Zaman Gitmiştir, Fethullah Gülen İlk İmamlığını Hangi Camide Yapmıştır, Fethullah Gülen İlk İmamlığını Nerede Yapmıştır, Fethullah Gülen İlk Vaazını Nerede Vermiştir, Fethullah Gülen Nerede Dünyaya Gelmiştir, Fethullah Gülen Amerika Birleşik Devletlerine Ne Zaman Gitmiştir, Fethullah Gülen’in Hayat Hikayesi, Fethullah Gülen’in Yaşamı, Fethullah Gülen’in Ne Zaman Amerika’ya Gitti, Fethullah Gülen’in Köyü, Fethullah Gülen’in Yaşı, Fethullah Gülen’in Doğum Tarihi, Fethullah Gülen’in Diyanet Görevi, Fethullah Gülen’in Pensilvanya Hayatı, Fethullah Gülen Hakkında.

Muhammed Fethullah Gülen 27 Nisan 1941 yılında Erzurum’un Pasinler ( Hasankale ) ilçesinin Korucuk köyünde dünyaya gelmiştir.

Nüfus memurunun yaptığı yanlışlıktan dolayı Fethullah Gülen’in ismi “Muhammed” olmadan kaydedilmiş ve nüfus cüzdanına Fethullah Gülen olarak geçmiştir.

Kuran okumaya 4 yaşında başlayan Gülen, hafızlığını 10 yaşında iken tamamlamıştır. İlk vaazını 14 yaşında iken Alvar Köyü’nde vermiştir. Alvar’daki ilk vaazından sonra hayatı yeni bir yöne doğru gitmeye başlamıştır. Ramazan ayında babasının ısrarı ile Erzurum dışına çıkmaya karar vermiş ve ramazan boyunca Amasya, Tokat ve Sivas civarlarını dolaşmıştır.

18 yaşına gelmeden Said-i Nursi Cemaati’nin üyesi olmuştur. 6 Ağustos 1959 tarihinde Edirne’de, Üç Şerefeli Cami’nin ikinci imamı olarak göreve başlamıştır.

18 Şubat 1968 tarihinde Diyanet Görevlisi olarak ilk kez hacca gitmiştir.

09.02.1998 tarihinde Vatikan’da dinler arası diyalog adına Katolik dünyasının lideri Papa II. John Paul ile yaklaşık 30 dakika süren bir görüşme yapmıştır.

Fethullah Gülen, 21 Mart 1999 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiştir ve o tarihten bu yana da ABD’nin Pensilvanya (Pennsylvania ) eyaletinde yaşamaktadır.

Fethullah Gülen ve Gülen Hareketi

Gülen hareketi, Risale-i Nur’larda Said Nursi tarafından sıkça kullanılan ve kendisinin ana hareket ekseni olarak tarif edilen “hizmet-i imaniye ve Kur’aniye” deyiminin zaman içerisinde kısaltılması ile oluşan bir terimdir. Cemaatin kendisini bir sivil toplum hareketi olarak konumlandırması ile cemaat’in her türden kurumsal faaliyetlerini de içine alan bir kapsam genişliğine ulaşmıştır.

Fethullah Gülen’in ÖdülleriFethullah Gulen
1995 – Türk Ocakları Vakfı “Nihal Atsız Türk Dünyası Hizmet Ödülü”
1995 – Mehmetçik Vakfı “Teşekkür Beratı”
1996 – Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) “Hoşgörü Ödülü”
1997 – Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü”
1997 – Türk Eğitim-Sen “24 Kasım Eğitim Özel Ödülü”
1998 – “Türk 2000’ler Vakfı Ödülü”
1998 – “Hamdullah Suphi Tanrıöver Türk Ocakları Kültür Armağanı”
1998 – “İpekyolu Vakfı Ödülü”
2001 – Türkiye Yazarlar Birliği “Üstün Hizmet Ödülü”Fethullah Gulen resim
2007 – “Dünyanın En Büyük Entelektüel İnsanı”
2010 – Leeds Metropolitan Üniversitesi (İngiltere)”Fahri Doktora Unvanı”
2012 – “Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı”, Kraliyet İslam Strateji Çalışmaları Merkezi, Amman, Ürdün
2013 – “Dünyanın En Etkili 100 Kişisi”, TIME dergisi
2015 – “Gandhi-King-Ikeda Barış Ödülü”, Martin Luther King Jr. International Chair, Morehouse College

Merak Edilenler:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.