Kan Gruplarına Göre Hastalık Riskleri

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Dr. Arash Etemadi, Kuzey Batı İran’da 55 bin kişi üzerinde kan grubuna göre hastalıkların risk taşıma oranı ile ilgili bir araştırma yaptı.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Dr. Arash Etemadi’nin araştırmasına göre 0 kan grubuna sahip olanların kanser ve bir dizi önemli hastalık için daha az risk taşıdığını gösterdi.

Araştırma kan gruplarıyla hastalıklar arasında önemli bağlantı olduğunu gösteriyor. A,B, AB grubu kana sahip olanların, 0 grubu kana sahip olanlara göre daha fazla sağlık riski taşıdı ortaya çıktı. Bu durum, 0 grubu dışındakilerin kesinlikle hastalık riski taşıdığına anlamına gelmiyor. Beslenme, spor alışkanlığı gibi bir dizi önemli faktör de söz konusu fakat kan grubu 0 olanların bir dizi önemli hastalığa yakalanma riski daha düşük.Kan Hastalik Riskleri

55 bin kişi kapsayan Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Dr. Arash Etemadi’nin Kuzey Batı İran’da yürüttüğü araştırmanın ilk bulgularına göre, belirli hastalıklarda 0 grubu kana sahip olmayanların ölüm oranlarının yüzde 9 daha fazla olduğudu.

Araştırma sırasında, kan grubuyla mide kanseri arasındaki bağ da incelendi. Sonuçlar, A,B ve AB grubu kan taşıyanların 0 grubu kana sahip olanlara göre yüzde 55 oranında daha fazla mide kanserine yakalandığını gösterdi. Araştırmalar daha önce de 0 grubu kana sahip olmayanların kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermişti. 11 bin kişiyi içeren araştırma, tansiyon, kan şekeri ve kolesterol seviyelerine yönelik bulgular da ortaya koydu.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Dr. Arash Etemadi’nin araştırmasının sonuçlarından biri de, A grubu kana sahip olanlarda kötü kolesterol oranın yüksek olduğu belirlendi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.