TKDK Uzmanı Nasıl Olunur ?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak finansmanıyla kırsal alanlarda yatırım destekleri vermek amacıyla 2008 yılında kurulmuş olan kurumdur.

TKDK’da uzman nasıl olunur sorusunun cevabına. TKDK yazılı, yazılı ve sözlü olmak üzere sınav ilanlarına çıkabiliyor, Kuruluş Kanunu ve Personel yönetmeliği bu yasal zemini kuruma hazırlamış durumda. Sınav ilanına göre sınav şekli Kurum tarafından adaylara bildiriliyor. Öncelikle, Kurum Kuruluş Kanununda belirtilen lisans bölümlerinden mezun iseniz,ilanda da mezun olduğunuz bölümden alım yapılacaksa uzmanlık sınavına girip (TKDK Sınavı), geçerli puanı almak durumundasınız.
Yabancı dil yeterliliği Destek Personeli dışındaki kadrolarda taşradaki personel için 60 merkezde  çalışan personel için 70 YDS ya da YÖK denkliği verilmiş bir sınav puanına ihtiyaç bulunmakta.

TKDK, Kamu Kurumu olması sebebiyle, geçerliliği devam eden KPSS puanı ile başvurunuzu kabul ediyor. Minimum puan belirlenen sınavda başvurunuzu yaptıktan sonra mezuniyet alanınızdan puan sıralaması ile alanınızdan alanıcak aday sayısının 5 katı sınava davet ediliyor. Mesela bölümünüzden 5 kişi alınacaksa, 25 kişi sınava giriyor. İlanda belirtilen hususlar uyarınca ayrım yapılıyor. Örneğin inşaat mühendisleri kendi arasında, makina mühendisleri kendi arasında yarışıyorlar genelde.

TKDK Sınav konuları IPARD Programı ağırlıklı oluyor genellikle ancak sınav ilanlarında sınav sorularının dağılımıyla ilgili bilgi veriliyor. Bunun yanında genel kültür, Coğrafya, Atatürk İlkeleri ve İnk. Tarihi gibi konular da ilanda yayınlanıyor. Her ilan farklı olabildiğinden Kurumun web sitesinden duyuruları takip etmek sizi doğru bilgiye ulaştıracaktır.

TKDK Uzman maaşları için Kanunda belirtilene göre, Başbakanlık uzmanına göre ayarlama yapılması gerektiği belirtilmiş.
Son olarak, 42 ilde faaliyet gösteren kurumun sınav sürecinde tercihli yerleştirme yapılıyor.

IPARD Programına ulaşmak için: http://www.tkdk.gov.tr/ adresinde üst menüde IPARD yazan yere tıklıyor ve buradan indirebiliyoruz.
Tüm duyurular ve güncel bilgiler için www.tkdk.gov.tr adresine başvurabilirsiniz. Kolay gelsin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.