5 Şubat 2023

1 Mayıs Nedir Niçin Kutlanır ?

1 Mayıs Neden Kutlanmaktadır, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Nedir, 1 Mayıs İlk Ne Zaman Kutlanmıştır, 1 Mayıs Türkiye’de Ne Zaman Resmi Tatil Oldu, 1 Mayıs İşçi Bayramı Nedir, 1 Mayıs Günü İle İlgili Özlü Sözler, 1 Mayıs Mesajları, 1 Mayıs Sözleri, 1 Mayıs Şarkı Sözleri, 1 Mayıs Sloganları bilgebilir.com adresinde.

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de
İşçi ve Emekçi Bayramı günü olan 1 Mayıs günü dünyanın birçok ülkesinde resmi tatil olarak kabul görmüş bir gündür.

İlk olarak 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne şehrinde ağır iş koşullarından dolayı taş ve inşaat işçileri günlük 8 saat çalışma iş günü olarak bir yürüyüş yaptılar. Yürüyüş Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadardı.
İlerleyen yıllarda 1 Mayıs 1886 tarihinde Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdiler. Yapılan gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı oldu.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889 tarihleri arasında toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabilmiştir.

Günümüzde ise; Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimi olarak algılanır.

Türkiye’de ise ilk defa 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, 1923 yılında resmi olarak kutlanmıştır.

Türkiye’de 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nın resmi gün olarak kabul edilmesi ise; 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile olmuştur.

1 Mayıs Sözleri:
Günlerin bugün getirdiği baskı zulüm ve kandır, Ancak bu böyle gitmez sömürü devam etmez, Yepyeni bir hayat gelir bizde ve her yerde.

Yepyeni bir güneş doğar dağların doruklarından. Mutlu bir hayat filizlenir kavganın ufuklarından. Yurdumun mutlu günleri mutlak gelen gündedir.

1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenli bir gelecek için mücadele günüdür.

Özelde emekçilerimizin, genelde dünya emekçilerinin birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs işçi bayramını kutluyorum.

Tüm emekçilerin bayramı 1 Mayıs kutlu ve mutlu olsun.1 mayis

Birlik ve dayanışma inancıyla emek, barış ve özgürlük mücadelesinde tüm ezilenlerin 1 Mayıs işçi bayramını kutlarım.

İşçilerin bir an önce iş emekçi dünya görüşüne varmalarını ya da vardırmalarını diliyorum.

Birlik ve dayanışma inancıyla emek, barış ve özgürlük mücadelesinde tüm işçi kardeşlerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyoruz.

Alın teriyle, beden gücüyle, zekâsıyla, yöneticiliği ile hayat mücadelesi veren bütün çalışanların işçi bayramını tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.