2 Haziran 2023

1 Nisan Şakaları – April Fool Day

Antik medeniyetler, Roma ve Hint medeniyetleri de dahil olmak üzere yeni yılı 1 nisan civarında kutlarlardı. Gün dönümü olan 20-21 martta oldukça yakın zamanlarda. Avrupada yeni  yıl başlangıcı olarak uzun yıllar 25 mart tarihi kabul edilirdi.

birnisan1582 yılında Papa 13. Gregory yeni bir takvim ihdas etti ve yeni yıl başlangıcı olarak 1 ocak tarihini belirledi.  Halk söylencelerine göre bir çok insan ya kabul etmediğinden yada muhalefet olarak yeni yıllı 1 nisan da kutlamaya devam etti. Bir kısım insanlarda bunlarla alay olsun diye bu güne mahsus olarak değişik yalanlar uydurdular. Tabiki bu bir izah tarzı ama tarihi gelişmelerle uyuşmayan taraflarıda var. Mesela İngiltere yeni takvimi 1752 yılında kabul etti ama bu tarihten çok önce İngiltere de 1 nisan şakaları yapılmaktaydı.

Boston üniversitesi profesörü olan Joseph Boskin in açıklamalarına göre 1 nisan şakaları imparator Konstantin döneminde başlamıştır. İddiaya göre bir grup saray soytarısı imparatora kendilerinin daha iyi bir yönetimde bulunabileceği iddiasında bulunmuştur. İmparatorda içlerinden Kugel isimli birini o gün için imparator ilan etti ve bir günlüğüne yönetimi ona bıraktı.  O gün yapılan şakalar giderek diğer kültürlerede yayıldı. Fransada April fool , poisson d’april adıyla bilinir. Bu nisan balığı demektir. 1 nisanda öğrenciler çaktırmadan balık resmi çizili bir kağıdı arkadaşlarının sırtına yapıştırır.

Günümüzde bir çok kültüre geçmiş olan bu şaka günü münasebetiyle insanlar birbirini beyaz yalanlarla kandırmaya çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.