1 Ekim 2023

Agatha Christie On Küçük Zenci Kitap Özeti

Tüm Zamanların En İyi 100 Polisiye Kitabı Arasında Yer Alan Polisiye Romanların Yazarı İngiliz Yazar Agatha Christie’nın Ünlü Eseri.

On Küçük Zenci kitabının orijinal adı And Then There Were None olup Türkçe yayımlanan ilk baskıları Ve Hiçbiri Kalmamıştı veya Ve Hiç Kimse Kalmamıştı adı altında yayımlanmıştır.

İngiliz kadın yazar Agatha Christie’nin en iyi kitapları arasında yer alan On Küçük Zenci ilk kez 6 Kasım 1939 tarihinde yayımlanmıştır.

Agatha Christie’nin On Küçük Zenci Romanı Tüm Zamanların En İyi 100 Polisiye Gizemli Kitabı Listesinde

Özgün adı Crime Writers’ Association olan Polisiye Yazarlar Derneği tarafından 1990 yılında hazırlanan The Top 100 Crime Novels of All Time yani Tüm Zamanların En İyi 100 Polisiye Kitabı listeye girmiştir.

1995 yılında ise özgün adı Mystery Writers of America olan Amerika’nın Gizemli Yazarları tarafından oluşturulan The Top 100 Mystery Novels of All Time yani Tüm Zamanların En İyi 100 Gizemli Kitabı listesinde yer almıştır.

Agatha Christie’nin On Küçük Zenci romanı; gizemli bir hikaye okumak isteyenler için ayrıca kitabın sonuna kadar acaba katil kim diye merak ettiren muhteşem bir eser.

Agatha Christie’nin On Küçük Zenci romanı 2015 yılında mini dizi olarak yayımlanmıştır.

Agatha Christie On Küçük Zenci

Agatha Christie’nin On Küçük Zenci Kitabının Özeti

On kişi bir gün Una Nancy Owen adlı birinden bir mektup alır. Mektupta tatil amaçlı Zenci Adası’nda bulunan lüks bir konukevine davet edilir. Zenci Adasının sahibi Una Nancy Owen çok zengin bir adamdır. Son zamanlarda gazetelerde zenci adası hakkında birçok haber çıkmıştır. Adanın sahibi Una Nancy Owen mektup gönderdiği 10 kişiye mektubunda daha önce tanıştıklarını söyler ve ücretsiz bir tatil fırsatı sunduğunu beyan eder.

Tabi bu on kişi adanın sahibi Una Nancy Owen’ı hatırlayamazlar fakat bedava tatil fırsatını da kaçırmak istemedikleri için kabul ederler.

Bu on kişin ortak bir özellikleri vardır. Geçmişlerinde vermiş oldukları kararlar ile insanların ölümlerine yol almışlardır fakat bu sırlarını kimseye söylemezler. Sırları ile birlikte adaya gelirler fakat onları bir sürpriz bekler adanın sahibi Una Nancy Owen ortalıkta yoktur. Onları ada da karı koca iki görevli karşılar. Gizem daha da artmaktadır çünkü 10 kişiyi karşılayan bu karı koca daha önce adanın sahibi Una Nancy Owen’ı hiç görmemişlerdir.

Akşam olmuştur. 10 kişi akşam yemeğinde bir araya gelir. Akşam yemeklerini yerken gramofondan bir ses gelir. Gramofona konulmuş bir plaktan adanın sahibi konuşmaktadır. Ev sahibi bu 10 kişiye geçmişte sebep oldukları ölümlerin nedenlerden dolayı suçlu bulunduklarını ifade eder. Herkes ilk önce bunun bir şaka olduğun düşünür birisi komik olmayan bir şaka yapıyor düşüncesine kapılırlar. Ortam iyice gerilmiştir konukların içine bir şüphe düşer. Gece geç saatler olduğundan yarın ilk iş malikaneden ayrılmak diye düşünüp odalarına çekilirler. Fakat gece cinayetler başlar.

Ertesi gün geldiğinde adaya gelen bot gelmez. Ve sonraki günlerde gelmeyecektir. Ada da esir olduğuna kanaat getirir. Artık yapılacak bir şey vardır katili bulmak…

Katil kim, adaya gelen insanların başına neden bu işler geliyor, sırlarla dolu gerçekler neler ve aklınıza takılan birçok sorunun cevabı merak edenler için kitabın sonunu anlatmıyoruz. Sonuçta kitap sürpriz sonlu bir kitap, gizemli olayları okuyucular kitabı okuyup öğrenmeli.

On Küçük Zenci Şiiri

On küçük zenci yemeğe gitti,

Birisi kendisini boğdu ve kaldı dokuz.

Dokuz küçük zenci çok geç kalktı,

Biri uyuyakaldı, kaldı sekiz.

Sekiz küçük zenci Devon’da geziye çıktı,

Biri kayboldu, kaldı yedi.

Yedi küçük zenci odun kırdı,

Biri kendisini kesti, kaldı altı.

Altı küçük zenci kovanla oynadı,

Bir balarısı, içlerinden birini soktu, kaldı beş.

Beş küçük zenci mahkemeye gitti,

Biri idam cezası aldı, kaldı dört.

Dört küçük zenci denize gitti,

Birini balık yuttu, kaldı üç.

Üç küçük zenci hayvanat bahçesine gitti,

Birine ayı sarıldı, kaldı iki.

İki küçük zenci güneş altında oturdu,

Biri güneşte kızardı, kaldı bir.

Bir küçük Kızılderili tek başına kaldı.

Gidip kendisini astı ve hiçbiri kalmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.