30 Mayıs 2023

Ahmet Kural Kimdir ?

Tüm Türkiye onun Çalgı Çengi adlı sinema filmi ile tanıdı. Ahmet Kural ve Çalgı Çengi filminden rol arkadaşı Murat Cemcir’in Çalgı Çengi filminden önce tanınırlığın çok olmamasından dolayı Çalgı Çengi filmi sinema da gösterime girdiğinde izleyiciler tarafından rağbet görmedi. Fakat Çalgı Çengi filmi internette izlenme rekorları kırdı. İnternette izlenme rekorları kıran Çalgı Çengi filminden sonra hem Ahmet Kural hem de Murat Cemcir büyük bir üne kavuştu. Daha sonra İşler Güçler, Düğün Dernek ve Kardeş Payı adlı yapımlar ile de hayran kitlelerini arttırmaya devam ettiler. Çalgı Çengi filmindeki başarıların tesadüf olmadığını İşler Güçler, Düğün Dernek ve Kardeş Payı ile göstermiş oldular. Peki, komedi filmlerinin ünlü oyuncusu haline gelen tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ahmet Kural kimdir? Yakında tanıyalım.

Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Ahmet Kural 10 Kasım 1982 yılında Kütahya’da doğdu. Ahmet Kural doğduğu zaman Ahmet Kural’ın Emniyet Müdürü olan babasının görev yeri Kütahya idi.

Oyuncu olmasında konservatuar okuyan ablasının etkisi çoktur. Ahmet Kural lise yıllarında oyunculuk deneyimlerine başladı. Lise yıllarında tiyatro çalışmalarında yer aldı. Ahmet Kural üniversite eğitimi ise Selçuk Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünü bitirerek tamamladı. Ahmet Kural daha sonra Bilkent Üniversitesinde master yaptı. Oyunculuk kariyerine ise Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk eğitimi alarak devam etti.

Ahmet Kural Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu kadrosuna dâhil oldu. Bir taraftan tiyatro çalışmalarına devam eden Ahmet Kural diğer taraftan Fikrimin İnce Gülü ve Evimin Erkeği adlı dizilerde rol aldı.Ahmet Kural Kimdir

Ahmet Kural ilk defa Gazi adlı dizide başrol oynadı. Fakat Gazi adlı dizi reyting oranlarının düşük olmasından dolayı 19. bölümden sonra yayından kaldırıldı.

Ahmet Kural Güneşin Oğlu adlı sinema filminde ve Ramazan Güzeldir adlı dizide rol aldı. Ahmet Kural Ramazan Güzeldir adlı dizide ise sadece bir bölümde oynadı.

Selçuk Aydemir’in yönettiği ve Cem Yılmaz’ın sponsorluğunda gösterime girmiş olan Çalgı Çengi adlı sinema filmi ile Ahmet Kural’a bir anda tüm Türkiye tarafından tanınır bir isim haline geldi. Çalgı Çengi adlı filmde Gürkan adlı karakteri canlandırmış olan Ahmet Kural, İşler Güçler adlı dizi ile başarısına devam etti. İşler Güçler dizide Sadi Celil Cengiz ve Çalgı Çengi adlı dizideki rol arkadaşı Murat Cemcir ile Ahmet Kural çıkışını sürdürdü.

2013 yılı yapımı Düğün Dernek adlı filmde Ahmet Kural, Tüpçü Fikret adlı karakterini canlandırdı. Murat Cemcir’inde rol aldı Düğün Dernek adlı film sinemaseverler tarafından büyük ilgi gördü.

Ahmet Kural Star Tv ekranlarında yayınlanan ve birinci sezonu tamamlanan Kardeş Payı adlı dizide ise Metin Özdemir karakterini canlandırmaktadır.

Ahmet Kural’ın Oynadığı Diziler ve Filmler: Kardeş Payı, Düğün Dernek, İşler Güçler, Behzat Ç., Üsküdar’a Giderken, Elde Var Hayat, Memleket Meselesi, Çalgı Çengi, Ramazan Güzeldir, Bir Bulut Olsam, Kahramanlar, Gazi, Evimin Erkeği, Fikrimin İnce Gülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.