5 Şubat 2023

Akromegali Nedir ?

Akromegali Ne Demektir, Akromegali Hastalığına Yakalanan Ünlüler Kimlerdir, Akromegali Hastalığı Günü Ne Zamandır, Akromegali Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Akromegali Hastalığını Kim Bulmuştur, Akromegali Hastalığının Tedavisi, Akromegali Hastalığının Görülme Oranı tüm bu soruların cevabı bilgebilir.com’da.

Akromegali Anlamı Nedir?
Akromegali kelimesi; yunanca bir tabir olan akromegali; yüksek anlamı taşıyan ‘’Akros’’ ve büyük anlamına gelen ‘’Megalos’’ kelimelerinin birleşmesi sonucundan oluşan bir kelimedir.

Hipofizin aşırı faaliyeti sonucu yüzün irileşmesi, el ve ayakların aşın büyümesi ile belirgin durumdur. Bu kronik hastalık yetişkinlerde görülür ve normal gelişim tamamlandıktan sonra büyüme hormonunun artan salgısı nedeni ile ortaya çıkar. El, ayak, çene ve kafatası kemiklerinin aşırı büyümesi şeklinde oluşur. Büyüme çağından sonra kemiklerdeki uzamanın durması nedeniyle, akromegali iskelette kalınlaşmaya neden olur. Akromegali hastaların da eller normalden çok daha büyük ve şişkindir. Bu nedenle hastalar yüzük takamaz.

Ayaklar büyük ve kalındır. Hastalar daha büyük ayakkabılara ihtiyaç duyarlar. Ayak parmakları da hipertrofiktir.

Akromegali olan bir kişide en fazla dikkat çeken değişiklik ise şudur; alın ve çene kemiklerinde abartılı bir büyüme. Bu büyüme sonucunda genişlemiş ve kabalaşmış yüz hatları ve birbirinden oldukça ayrık dişler gözlenir. Akromegali yani devleşme hastalığına yakalananlar için; çıkık alnı ve çenesi, büyük dudakları ve geniş aralıklı diş yapısı bunlara örnek sayılır.

Akromegali Hastalığına İlk Kim Teşhis Koydu?
Akromegali’nin ilk teşhisi 1888 yılında Fransız Dr. Piar Mari tarafından konulmuştur.

Akromegali Hastalığının Görülme Oranı Nedir?
Kabul edilen istatistiklere göre dünyada görülme sıklığı, milyonda 70-80’dir. Bu hastalık kadın ve erkeklerde eşit sıklıkta görülür.

Akromegali Hastalığının Tedavisi
Akromegali hastalığı ergenlikten önce oluşmuşsa boy normalden fazla uzar, bunun önüne geçilemez. 30 ile 50 yaş arasında yani ergenlik döneminden sonra bu hastalığa yakalanılırsa o zaman genellikle üç bölgede büyüme olur. Yani el, ayak ve burun büyümesi ve diğer uzuvlarda büyüme olur ve tedavi edilme şansı yüksektir. Birçok hasta da hastalık 30-40 yaşları civarında teşhis edilir. Semptomların başlaması ve tanı arasında 5-10 yıllık bir gecikme vardır. Bu gecikme süresinde, hipofiz tümörü büyür ve tanı sırasında tümörlerin %70-80’i makroadenom hacmine ulaşır.

Türkiye’deki Akromegali Hastalığı Akromegali Nedir
Yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki akromegali hasta sayısı 6 bin civarındadır.

15 Nisan Türkiye Akromegali Günü
Türkiye’de Sağlık Bakanlığı 15 Nisan’ı Akromegali Günü ilan etmiştir.

Akromegali Shrek
Dünyaca ünlü animasyon filmi Shrek’in de 20 yaşından sonra hastalanmış Fransa doğumlu bir güreşçi Maurice Tillet’ten esinlenildiği söylenmektedir.

Akromegali Hastası Adam Rainer’ın Hikâyesi
1899 yılında Avusturya’nın Graz şehrinde dünyaya gelen Adam’ın 22 yaşına kadar kısa sayılacak kadar boyu uzunluğu vardı. Hatta I. Dünya Savaşı çıktığı zaman orduya katılmak istedi. Fakat boyunun 1.35 metre olmasından dolayı ve güçsüz görüldüğü için kabul edilmedi. Adam, 19 yaşında geldiğinde boyu 1.40 metre idi ve bu boy ölçüsüne göre cüce sayılıyordu.

Adam boyunun kısa olmasına rağmen, boyuna oranla ellerinin ve ayaklarının çok büyük olduğunu görülüyordu.  Orduya ilk katılmak istediği zaman ayakkabı numarası 43’tü.

Adam Rainer, 22 yaşından 32 yaşına kadar geçen on yıllık sürede büyük bir değişim geçirdi. Boyu yaklaşık 1,45 metre iken, 2,16 metreye kadar çıktı. Bu boy uzaması döneminde kamburluk başlangıcı da gözlendi.

Akromegali yani devleşme hastalığı görülen ünlü isimler:

Korku filmlerinde oynamış Amerikalı sinema oyuncusu Rondo Hatton ( 22 Nisan 1894-2 Şubat 1946 ) da bu hastalığa yakalananlardan biridir.
Amerikalı aktör Matthew McGrory
Birçok filmde rol almış Amerikalı aktör Ted Cassidy
1971 yapımı Dracula and Frankenstein filminde, Frankenstein karakterini canlandıran, 1991 yapımı Uzay Yolu VI: Keşfedilmemiş Ülke filminde rol alan Amerikalı aktör John Bloom
Fransa doğumlu bir güreşçi Maurice Tillet
Dünyanın en uzun insanı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Mardinli Sultan’ın da akromegali hastasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.