2 Haziran 2023

Akvaryum Nedir ?

Akvaryumun Ne Olduğu, Akvaryumun Neyden Yapıldığı, Dünyanın ve Türkiye’nin En Büyük Akvaryumları, Akvaryum Hakkında Her Şey bilgebilir.com’da sitesinde.akvaryum nedir aquarium

Akvaryum, genellikle cam veya şeffaf plastik malzemeden yapılan içinde balıktan sucul omurgasızlara hatta su bitkilerine kadar çeşitli su canlılarının beslendiği, bulunduğu ortama görsellik ve ferahlık katan dekoratif kaplar ve yapılardır. Dünyada milyonlarca akvarist bu hobiyi paylaşmaktadır. Tabi durum böyle olunca farklı filtreleme ve ışıklandırma sistemlerine sahip, değişik şekil ve boyutlarda dizayn edilmiş içinde tek bir türden çok çeşitli türleri barındıranlarına kadar kişisel ve halka açık akvaryumları çevrede görmek mümkündür.

Dünya’nın En Büyük Akvaryumu
Dünyadaki en büyük akvaryum içinde 100.000’den fazla tür bulunan Amerika’nın Atlanta şehrindeki Georgia Akvaryumu’dur.

Türkiye’nin En Büyük Akvaryumu
Ülkemizde ise İstanbul Florya akvaryumu ve Antalya Aquarium son zamanlarda açılmış olan gezip görmeye değer halka açık akvaryumlarındandır.

Akvaryumlar genellikle tatlı su bulundurduğu gibi tuzlu su ve hafif tuzlu su akvaryumları da olabilmektedir. Bu durum akvaryum sahiplerinin hangi türeri beslemek istediği ile alakalıdır. Beslenmek istenen türlerin çevresel ihtiyaçları doğrultusunda suyun sıcaklığı, akvaryum ışığının şiddeti, suyun pH değeri, sertliği, tuzluluk derecesi, oksijen seviyesi, filtrasyon ve akvaryumun iç dizaynı gibi faktörler de önem kazanmaktadır.

Akvaryumculuğun maliyeti genellikle beslenen türlere göre değişmektedir. Genellikle tropikal türlerin beslendiği tuzlu su akvaryumlarının maliyetleri çok yüksek olabilmektedir. Fakat alacağımız küçük bir cam fanusun içine atacağımız birkaç balıkla da bu işi bir hobi olarak yapabilir ve evimizin bir köşesine koyacağımız bu küçük akvaryumumuzdaki balıklarımızı izleyerek stresimizi biraz olsun atabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.