2 Haziran 2023

Al Capone Kimdir ?

Al Capone’nin Hayatı, İtalyan Mafya Lideri Al Capone Kimdir, Sevgililer Günü Katliamı Hakkında, Sevgililer Günü Katliamı Nedir, Al Capone’nin Lakabı Nedir, Scarface Gerçekte Kimdir, Al Capone’nin Ülkesi, Al Capone’nin Biyografisi.

Bu yazımızda dünyaca ünlü İtalyan mafya lideri lakabı Scarface olan ve hayatı filmlere konu olan Al Capone’den bahsedeceğiz.

Tam adı Alphonse Capone olan kısaca Al Capone olarak tanınan dünyanın en ünlü mafya liderlerinden İtalyan asıllı Amerikalı mafya lideri 17 Ocak 1899 yılında Amerika’nın New York City’e bağlı Brooklyn’de dünyaya geldi.

Al Capone’nin babası Gabriele Capone bir berberdi. Annesi Teresina Capone ise bir terziydi.

Capone ailesinin dokuz çocuğu vardı. Aile 1893 yılında en büyük çocukları Al Capone daha doğmadan Amerika’ya yerleşti. Al Capone oldukça sıkı bir Katolik okuluna gitti. Fakat 14 yaşında iken bayan öğretmenini yumrukladığı için okuldan atıldı. Al Capone çocuk çetelerine katıldı. Gece kulübünde çalıştığı bir sırada haraket ettiği kızın abisi Frank Gallucio tarafından yüzünün sol yanına üç bıçak darbesi aldı. Al Capone, ”Scarface” lakabını ise bu yaralardan dolayı aldı.

Johnny Torrio’nun İtalya’ya kaçması sonucu Al Capone, Chicago Outfit adlı suç örgütünün başına geçti.

30 Aralık 1918’de Al Capone, Mae Josephin Coughlin ile evlendi.

Sevgililer Günü Katliamı; 14 Şubat 1929’da Sevgililer Günü’nde Capone’nin adamları polis kıyafeti giyip, Kuzey Clark Sokağı’nda Moran’ın yerini basıp altı çete üyesi ve bir ziyaretçiyi kurşuna dizip öldürdüler. Al Capone, olayla ilgisi olmadığını ve kendisine yönelik suçlamaları 14 Şubat 1929’da Florida’da olduğunu ispatlayarak çürüttü.

Kartvizitinde ”İkinci el mobilya satıcısı’‘ yazan Al Capone, 17 Mayıs 1929’da ruhsatsız silah taşımaktan dolayı sekiz ay hapis cezası aldı.Al Capone

17 Ekim 1931’de vergi kaçakçılığından suçlu bulundu. 1932 Mayıs ayında Atalanta Hapishanesi’ne gitti. Daha sonra Lincoln Hapishanesi’ne ve 11 Ağustos 1934’te Alkatraz Hapishanesi’ne gönderildi.

Hapishane günleri ve çeteden kopuşu Capone’u bunalıma sürükledi. Frengi hastalığı nedeniyle sağlık durumları kötüye gitti. Psikiyatriklerin testleri sonucu Capone’nin algılama seviyesinin 12 yaş seviyesine indiği gözlemlendi. Aklı dengesi kısmen bozulan Al Capone 21 Ocak 1947 yılında Florida bulunan evinden ağırlaştı ve 25 Ocak 1947 yılında ise hayata gözlerini yumdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.