30 Mayıs 2023

Albert Camus Yabancı Kitap Özeti

Albert Camus’nün En Önemli Eserlerinden; Yabancı

Fransızca özgün adı L’ Etranger olan Yabancı romanı Nobel Edebiyat Ödüllü Fransız yazar Albert Camus’nün dünya çapında en ünlü romanlarından, en çok satan kitaplarından, en çok okunan, birçok farklı dile çevrilen romanlarındandır.

Albert Camus’nün Yabancı romanı; varoluşçuluğun edebiyattaki en ünlü örnekleri arasında yer alan bir eserdir.

Romanda; Yaşadığı dünyaya, insanlara karşı yabancılaşan bir karakter anlatılmaktadır.

Albert Camus’nün Yabancı Romanı Sinemaya Uyarlanmıştır.

Albert Camus’nün Yabancı romanı 1967 yapımı Lo straniero adı ile İtalyan yönetmen Luchino Visconti’nin yönetmenliğinde sinema filmine uyarlanmıştır.

Ayrıca yönetmenliğini Zeki Demirkubuz’un yaptığı 2001 yapımı Yazgı filmi, Albert Camus’nün Yabancı romanından esinlenmiştir. Her ne kadar birer bir aynı senaryo olmasa da Yazgı filmindeki Musa karakteri Albert Camus’nün Yabancı romanındaki Meursault karakterine benzemektedir.

Albert Camus Yabancı Roman Özeti

Albert Camus’nün Yabancı Romanının Özeti

Albert Camus’nün Yabancı kitabından zaman kavramı verilmemiştir. Yazar zamanının ne zaman olduğunu belirtmemiş fakat yaz ayı olduğunu okuyucuyu romanının ana karakteri Meursault’un annesinin cenazesine gitmek için bindiği otobüste havanın çok sıcak olmasından bahsetmesiyle okuyucu yaz ayı olduğu kanısına varmaktadır.

Fransız Meursault, Cezayir’ de yaşamaktadır. Meursault devlet dairesinde çalışan bir memurdur. Meursault insanlara, topluma, dünyaya karşı umursamaz, hiç duygusal olmayan bir tiptir. Aşırı umursamaz bir karakter olan Meursault, dünyaya, insanlara yabancılaşması anlatılmaktadır eserde.

Meursault’un babası ölmüştür. Meursault’un annesi de huzur evinde kalmaktadır. Meursault, annesinin ölüm haberini alır. Bu haber karşısında bile Meursault hiçbir şey olmamış gibi tepki verir.

Kitabın giriş cümlesinden Meursault, ‘’Annesinin öldüğünü ve annesinin ölümünün dün mü olduğunu onu bile bilmediğini söyler.

Romanın giriş cümlesinden de anlaşıldığı gibi Meursault hayata diğer insanlardan farklı tepki veren, daha doğrusu olaylara tepki vermeyen bir karakter olarak okuyucunun karşısına çıkıyor.

Meursault, annesinin cenaze törenine katılır. Meursault, annesinin cenaze töreninde tepkisiz kalmış, duygusal bir ruh haline bürünmemiştir.

Meursault, cenaze töreninden sonra yaşadığı yere geri döner. Meursault, hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam eder.

Marie Cardona, Meursault’un sevmediğini düşündüğü fakat sevgilisi olan biridir. Marie ve Meursault aynı işyerinde çalışırlar.

Meursault’un sevgilisi Marie, Meursault’un aksine neşeli biridir. Her buluşmalarında denize giderler.

Meursault’un, Raymond Sintes adında bir komşusu vardır. Raymond Sintes etrafından pek sevilen bir tip değildir. Raymond, Meursault’un bir kaç arkadaşından biridir. Meursault’un da zaten fazla da arkadaşı yoktur.

Raymond, kız arkadaşını döver. Raymond, Arap olan bu kız arkadaşı dövdüğünden dolayı polis tarafından sorguya çekilir. Mersault, Raymond’un tahrik edildiği, haklı olduğu yönünde şahitlik yapar.

Raymond’un dövdüğü kızın abisi, Raymond’u izlemeye başlarlar. Raymond ve Mersault Araplarla kavga ederler.

Daha sonra Mersault, bir gün sahilde gezinirken araplardan birini görür. Sıcaktan bunalan Mersault, sıcaktan kaçmak için arabın olduğu yöne doğru gider kendisiyle kavga edeceğini düşünen arap ile Mersault arasında bir kavga çıkar. Mersault, arabı vurur.

Mersault, tutuklanır. Mahkemece Mersault’a bir avukat tayin edilir.

Mersault’un mahkemede pişmanlık duymamaması, ilgi göstermemesi hakim ve savcı hayretle karşılar. Hatta Mersault’un, annesinin cenazesindeki umursamaz tavırlarda mahkemede sorgulanmıştır.

Mahkeme Mersault’un ölüm cezasına çarptırılmasına karar verir. Hapishanede Mersault’un hücresine gelen papaz, son kez dini ayin yaptırmak ister. Fakat Mersault, bunu reddeder.

Albert Camus’nün Yabancı Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Yabancı

Kitabın Yazarı: Albert Camus

Kitabın Türü: Roman

Orijinal Adı: L’ Etranger

İlk Baskı Yılı: 1942

Uyarlamalar:

1967 Lo straniero (The Stranger)

2001 Yazgı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.