2 Haziran 2023

Alex Haley Kökler Kitap Özeti

Alex Haley’in Dünyaca Ünlü Romanı; Kökler

Alex Haley’in orijinal adı Roots olan Kökler romanı 1976 yılında yayınlandı. Alex Haley’in dünyaca ünlü Roots Kökler kitabı kısa bir sürede 1,5 milyon satış yaptı ve dünyada 37 dile çevrilmiştir. Kökler kitabı yayınlandığı dönemde geniş yankı bulmuştur.

Alex Haley bu kitapla Pulitzer ödülünü almış ve aynı zamanda yılın adamı da seçilmiştir.

Alex Haley’in özgün adı Roots olan Kökler kitabı aynı adla 1977 yılında televizyon dizisi olarak da yayınlamıştır.

Alex Haley’in romanından uyarlanan Roots yani Kökler dizisinde; LeVar Burton, Olivia Cole, Robert Reed, John Amos, Madge Sinclair, Ben Vereen, Louis Gossett Jr., Vic Morrow, Lynda Day George, Leslie Uggams, Carolyn Jones, Sandy Duncan, Chuck Connors, Edward Asner, Ji-Tu Cumbuka, Ralph Waite rol almıştır.

Roots yani Kökler dizisinde; Kunta Kinte karakterini LeVar Burton, Mathilda karakterini Olivia Cole, Dr. William Reynolds karakterini Robert Reed, Bell Reynolds karakterini Madge Sinclair, George Moore karakterini Ben Vereen, Fiddler karakterini Louis Gossett Jr., Ames karakterini Vic Morrow, Bayan Reynolds karakterini Lynda Day George, Kizzy Reynolds karakterini Leslie Uggams canlandırmıştır.

Alex Haley’in özgün adı Roots olan Kökler kitabı aynı isimle 2016 yılında da mini dizi olarak yayımlanmıştır. 2016 yapımı Roots dizisinde; Kunta Kinte karakterini Malachi Kirby, Fiddler karakterini Forest Whitaker,  Alex Haley karakterini Laurence Fishburne, Tom Lea karakterini Jonathan Rhys Meyers canlandırmıştır.

Kunta Kinte Kimdir?

Kunta Kinte, 1750 yılında Gambia’da doğdu. Kunta Kinte, 1767 yılında Maryland Annapolis’e getirilen 98 köleden biri. Kinte ailesinin, Mandingalar içerisinde önemli bir yeri var. Afrika’nın Gambia ülkesinden getirilen Mandingalar, iri yapılı oldukları için köle olarak kullanılmışlar. Kunta Kinte, Müslüman bir kabileden gelen birisidir.

Yağız bir delikanlı olan Kunta Kinte’nin hikayesi anlatılıyor. Davul yapmak için uygun kütük arayan Kunta Kinte, köle peşinde koşan Amerikalı avcılar tarafından yakalanıyor ve Amerika’ya götürülüyor. Burada açık artırmada çiftlik sahibi bir adama satılıyor. Kunta ise her zaman özgür olarak yaşama planları yapıyor. Kaçış denemeleri yapıyor fakat yakalanıyor. Son kaçış denemesinde köle avcıları tarafından ayağını kesilmesiyle kaçış denemelerini artık sonlandırıyor. Çiftliğin aşçısı Bell ile yakınlaşıyorlar ve evleniyorlar. Kizzy adında bir kız çocukları oluyor. Ve Kunta Kinte’nin soyundan gelen birkaç jenerasyonunun başından geçen olaylar anlatılmaktadır.

Alex Haley’in Kökler Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Kökler

Kitabın Yazarı: Alex Haley

Kitabın Türü: Roman

Orijinal Adı: Roots

İlk Baskı Yılı: 1976

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.