7 Haziran 2023

Alexandre Dumas Monte Kristo Kontu Kitap Özeti

Muhteşem Kurgu İle Dünya Klasikleri Arasında Yer Almış Bir Eser.

Monte Kristo Kontu romanı Edmond Dantes’in Hikayesi. İhanet, intikam, iftira, sabır ile geçen olaylar örgüsü.

Monte Kristo Kontu Romanının Yazarı Kimdir?

Monte Kristo Kontu kitabının yazarı Fransız yazar Alexandre Dumas’ın eseridir.

Fransız yazar Alexandre Dumas’ın en ünlü eserlerinden olan Monte Kristo Kontu birçok farklı dile çevrilmiştir. Tarihi, macera türündeki roman Türk okurunun tanıdığı ilk batılı roman örneğidir.

Alexandre Dumas’ın özgün Fransızca adı Le Comte de Monte-Cristo ve İngilizce adı The Count of Monte Cristo olan Monte Kristo Kontu romanı birçok kez sinemaya uyarlanmıştır.

Alexandre Dumas Monte Kristo Kontu

Alexandre Dumas’nın Monte Kristo Kontu Kitabının Özeti

Edmond Dantes, 19 yaşında genç bir gemicidir. Edmond Dantes, Morrel firmasına ait Firavun gemisinin yardımcı kaptanı olarak çalışmaktadır. Bir gün gemi ile dönüş yaptıkları sırada geminin birinci kaptanı hastalanıp ölür. Geminin kaptanının ölmesi üzerine geminin kaptanlık görevini genç Edmond Dantes alır. Geminin kaptanı hastalandığında Edmond Dantes’e eğer ölürse Elbe Adası’na uğramasını ve Elbe Adası’nda yapması gerekenleri söyler. Edmond Dantes, gemi ile Elbe Adası’na gelir. Elbe Adası’nda Fransız asker, devlet adamı Napolyon Bonapart sürgündedir. Edmond Dantes Elbe Adası’nda Napolyon ile görüşür. Napolyon, Edmond Dantes’e bir mektup verir. Napolyon, Edmond Dantes’e verdiği mektubu Paris’teki arkadaşlarına vermesini ister.

Edmond Dantes, Napolyon’dan mektubu alıp gemi ile dönerken fırtınalı bir hava ile karşılaşır. Genç kaptan Edmond Dantes fırtınalı havada gemiyi Marsilya’ya getirmeyi başarır. Genç kaptanın bu başarısı sonrası geminin sahibi Edmond Dantes’e geminin birinci kaptanı olmasını teklif eder. Bu durum karşısında Edmond Dantes artık maddi sıkıntılardan kurtulmuş ve nişanlısı Mersedes ile evlenmek için gereken maddi sıkıntıları aşmıştır. Edmond Dantes ve nişanlısı Mercedes düğün hazırlıklarına başlarlar. Fakat bir balıkçı olan Fernand de Morcef’in Mercedes’e ilgisi vardır. Fernand bu evliliğe engel olmak için Edmond Dantes’in Napolyon’un ajanı olduğuna dair bir ihbar mektubu yazar.

İhbar mektubu sonrası Edmond Dantes Krala karşı Napolyon taraftarları ile işbirliği yapmaktan suçlanır. Edmond Dantes, Napolyon’dan aldığı mektubu Gerard de Villefort’e verir. Gerard de Villefort, Napolyon destekçisi olan Nuvardiye de Villefort’un oğludur. Fakat Krala yakın bir ailenin kızı ile evlendikten sonra Krala bağlı olmuş birisidir. Savcı mektubu okuduğunda mektubun babasına yazıldığını görür ve hemen mektubu yok eder. Ayrıca Kralın gözüne girmek için de Napolyon’un Krala karşı ayaklanacağını Krala bildirir.

Edmond Dantes, suçlu bulunup İf Şatosu’na gönderilir. Edmond Dantes hapishanede bir mahkum olan Abbe Faria adında bir rahiple ile tanışır. Abbe Faria ile Edmond Dantes birlikte iyi bir arkadaş olurlar. Abbe Faria, Edmond Dantes’e Monte Kristo adasındaki hazineden bahseder. Amaçları hapishaneden kaçıp hazineyi bulmaktır. 14 yıl sonra kazdıkları tünel ile hapishaneden kaçacakları gün Abbe Faria ölür. Abbe Faria’nın ölümü üzerine tek başına kaçan Edmond Dantes, Monte Kristo adasındaki hazineyi bulur.

Fernand, Osmanlı Devletine isyan etmiş olan Yanya valisi Yanya Aslanı olarak bilinen Tepedelenli Ali Paşa’nın yakalanmasına yardımcı olup yüklü bir miktarda para almış ve zengin biri olmuştur. Fernand, Mercedes ile evlenmiş ve bu evlilikten de bir çocuğu olmuştur.

Monte Kristo adasındaki hazineyi bulduktan sonra kendini Monte Kristo Kontu ile tanıtıp kendisinin bu duruma düşmesine neden olanlardan intikam almak için uğraşır. Monte Kristo Kontu, Fernand’ın zaaflarını bulup ondan intikam alır. Eski patronu Mösyö Morel’i ise iflasın eşiğindedir ve onu iflastan kurtarır. Daha sonra kendisini hapse attıran herkesten intikam aldıktan sonra bir mektup bıraktıktan sonra bir gemi ile uzaklara gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.