1 Ekim 2023

Algoritma Nedir?

Algoritma Ne Demektir, Algoritma Ne İşe Yarar? Algoritma Hakkında Bilgiler.

Algoritma, bir problemi çözmek için veya bir amaca ulaşmak için sırasıyla izlenmesi gereken adımlara denir.

Algoritma hayatımızın birçok alanında mevcuttur.

Algoritma

Algoritma Ne İşe Yarar?

Algoritmanın amacı bir problemi en hızlı ve sorunsuz bir şekilde çözmektir. Problemi çözerken izlediğimiz yollar bir algoritmadır. Günlük hayatımızda farkında olalım olmayalım algoritma kullanırız. Örneğin çay demleyeceğiz diyelim. Çay demlenmesinde izlenmesi gereken bir süreç vardır. Çaydanlığı al, suyu aç, çaydanlığa su koy gibi bir çay demlenmesinde çayın demlenmesine kadar yapılan adımların bütünü bir algoritmaya göre yapılır.

Algoritma, bilgisayar programlanması sıkça kullanılmaktadır. Bir programının düzgün çalışabilmesi için bir algoritma oluşturulması gerekmektedir. Program algoritmaya göre çalışır. Eğer program çalışmaz hata verirse oluşturulan algoritmada sıkıntı var demektir ve algoritma tekrar gözden geçirilmelidir.

Harezmi

Algoritma İsmi Nereden Gelmektedir? Algoritmayı İlk Kim Bulmuştur?

Algoritma sözcüğü Müslüman matematikçi Harezmi tarafından 9. yüzyılda kullanılmıştır. Öyle ki Batılılar Harezmi ismini telaffuz etmekte zorlandığından Harezmi’den Algoritmi, Algorismi veya Algorism şeklinde bahsetmişlerdir. El-Kitâbü’l-Muhtasar fî Hisâbü’l-Cebr ve’l-Mukâbele adlı eserinde cebirle ilgili çok önemli bilgilere ve algoritmaya yer vermiştir.

Modern algoritma kavramı ise 1928 yılında David Hilbert tarafından kullanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.