7 Haziran 2023

ALS Nedir ?

ALS Hastalığı Nedir, ALS İle İlgili Bilgiler, ALS Bir Kova Buzlu Su Kampanyası Nasıl Başladı? Amiyotrofik Lateral Skleroz veya kısaca ALS olarak bilinen hastalık nedir neden olur?

Amiyotrofik Lateral Skleroz veya Motor Nöron Hastalığı olarak da bilinen ALS hastalığı; genellikle 40 ile 70 yaş arası kişilerde çizgili kasların güç kaybı ve hantallığı ile gözlemlenen ALS hastalığı ortalama iki ila beş yıl süresinde tamamıyla kas kontrolünün bittiği bir nörolojik hastalıktır.

Diğer bir tanımla ALS; merkezi sinir sisteminde, omurilik ve motor sinir hücrelerinin yani nöronların kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

ALS dünya çapında en sık görülen nöromüsküler hastalıklardan biridir.

ALS hastalığının yüz bin kişide 1 veya 2 kişide görülen bir hastalık olmasına rağmen bazı bölgelerde bu hastalığın görülme oranı daha yüksektir.

ALS Hastalığının Nedeni?

Bilimsel olarak ALS’nin kesin olarak nedenini bilinmemektedir.

ALS Hastalığının Belirtileri:

ALS’ye dair ilk belirtiler genellikle farkedilmez ya da gözden kaçar. İlk belirtiler, kaslarda seğirme, titreme, kas zayıflığı sonucunda kolların veya bacakların etkilenmesidir. Bu tür belirtilerin zamanla artması sonucunda ALS hastalığı ortaya çıkar. ALS’nin belirtileri sonucunda vücutta hangi kas etkilenmekteyse o kısım ilk olarak zarar görür. Hastaların % 75’inde ilk belirtiler, kol ve bacak kaslarında görülmüştür. Bu vakaların bazılarında hastalık önce bacaklardan bir tanesini etkilemiş ve hastalar da bunu ilk olarak yürürken veya koşarken sendeledikleri sonucu keşfetmişlerdir.

ALS Hastalığına Yakalanmış Ünlü Kişiler:

Amerikan beyzbol oyuncusu Lou Gehrig, İngiliz aktör David Niven, Leeds United ve İngiltere Futbol Federasyonları menajerleri Dieter Dengler ve Don Revie, metal müzik gitaristi Jason Becker, Amerikan caz müzik basçısı Charles Mingus, matematikçi Fokko du Cloux, İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Çinli lider Mao Zedong, Galatasaray ve Fenerbahçe’de oynamış futbolcu Sedat Balkanlı, Amerikan politikacı Jacob Javits

ALS Bir Kova Buzlu Su Kampanyası Nasıl Başladı:

Deniz kazasında hayatını kaybeden 27 yaşındaki Corey Griffin’in ALS hastalığı için başlattığı bu kampanya dünya çapında giderek yaygınlaşmaya başladı.

Kampanya dâhilinde ALS hastalığına tepki olması için başınızdan aşağıya buz gibi su dökülüyor. Suyu döktükten sonra 3 arkadaşınızı bu kampanyaya katılması için davet ediyorsunuz.als Eğer davet ettiğiniz arkadaşlarınız bu kampanyaya 24 saat içinde katılıp başından aşağı su dökerseler 100 dolar ödemeleri gerekmiyor.

Ama eğer davet ettiğiniz arkadaşlarınızdan 24 saat içinde başında aşağıya soğuk su dökmeyen ALS hastaları için 100 dolar bağış yapması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.