7 Haziran 2023

Altına Hücum

Altına Hücum ilk olarak 1849 yılından Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin Sierra Nevada’nın dağlarında yaşandı.

Kaliforniya Altına Hücum

Kaliforniya Altına Hücum (1848-1855)

Altına hücumu başlatan olay ise Amerikalı bir marangoz ve kereste fabrikası işletmecisi James W. Marshall 1948 yılında Kaliforniya’daki Amerikan Nehri üzerindeki Coloma’da John Sutter’ın sahip Sutter Değirmeni’nde altın bulduğu haberleri üzerine oldu.

Sutter Değirmeni
Sutter Değirmeni

Bu haberler üzerine binlerce insan altın bulmak ümidiyle San Francisco’ya akın etti. San Francisco, altına hücum başlamadan önce Yuerba Buena isminde küçük bir kasabaydı. Kaliforniya’da 1850’li yılların ortalarında 300 bin yeni insan geldi.

Altın Gibi Yatırım Yaptı

Samuel Brannan isimli tüccar altına hücumu girişimcilik mantığıyla fırsata çevirdi. Hiç altın aramadan zengin oldu. Altına hücum başladığında San Francisco bir tüccar olan Samuel Brannan bu durumu nasıl fırsata çevireceğini düşündü. Aklına, bölgedeki bütün kazma, kürek ve elekleri satın almak geldi. İlk altın avcıları bölgeye geldiklerinde 20 sente satılan araç gereçleri, Sam Brannan, yüzde 750’lik bir kar payı koyarak sattı. Sam Brannan bir gün bile altın aramaya gitmedi. Altın bulamadı fakat altın gibi bir yatırım yaptı. Sam Brannan, yapmış olduğu bu yatırım sayesinde California’nın en zengin adamı unvanını kazandı.

Levi Strauss

Kot Pantolonun Ortaya Çıkışı

Bu altına hücum çılgınlığı fırsata çevirenlerden biri de kot pantolonun mucidi Levi Strauss oldu. Altına Hücum döneminde Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco şehrine yerleşti. Levi Strauss dünyada ilk defa blue jean pantolonu üreten kişidir. Altın arayanların elbiseleri çok kolay yıpranıyor, yırtılıyordu. Levis kurucusu Levi Strauss, daha dayanaklı olan pantolon üretmeye karar verdi. Böylece dünyada ilk kot pantolon üretilmiş oldu. Altın işçiler bu dayanıklı pantolondan almaya başladı. Bundan sonra Levi’s efsanesini başladı. Levis kot pantolonlar bir dünya markası olmaya başladı.

Bu olaylar Amerikan tarihine Gold Rush yani Altına Hücum olarak geçti. Altına Hücum döneminde Amerikan tarihinin en büyük toplu göçlerinden biri yaşandı. İlk göçmenlerin birçoğu Güney Amerika ve Asya’dan geldi. Çin’den altın bulmak umuduyla 25 bin göçmen geldi. Altına hücum döneminde 100 bin Amerikan yerlisi öldü. Bu ölenlerin çoğu hastalıktan, maden kazalarından ve cinayete kurban gitmek öldü. Altına Hücum döneminde Kaliforniya’da erkek nüfusu yüzde 92’ye ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.