7 Haziran 2023

Amancio Ortega Kimdir ?

Dünyanın En Zengini Kimdir? Amancio Ortega’nın Hayatı, Amancio Ortega’nın Ülkesi, Amancio Ortega’nın Hayat Hikayesi, Zara Mağazalarının Sahibi Kimdir, Amancio Ortega’nın Yaşı, Amancio Ortega Hakkında.

Dünyanın en zengini kimdir diye sorulduğunda hemen Bill Gates cevabı verilir. Doğrudur önceden dünyanın en zengin adamı Bill Gates’ti. Fakat 2015 yılına göre dünyanın en zengini adamı Zara markasını da bünyesinde bulunduran İspanyol tekstil devi Inditex’in sahibi Amancio Ortega’dır.

ABD merkezli ekonomi dergisi Forbes’in yayımladığı milyarderler listesine göre 2015 yılında dünyanın en zengini adamı Amancio Ortega’dır.Amancio-Ortega

Forbes dergisi 28 Mart 1936 doğumlu İspanyol iş adamının varlığını 79 milyar dolar olarak gösterirken, ikinci sıradaki Bill Gates’in 78 milyar 100 milyon dolarlık serveti olduğunu açıklandı. Ortega’nın “dünyanın en zengin adamı” olduğu haberinin ardından Inditex’in hisseleri tarihinin en yüksek seviyesine çıktı.

Peki, Amancio Ortega kimdir kısaca tanıyalım.

Tam adı Amancio Ortega Gaona olan Amancio Ortega 28 Mart 1936 yılında İspanya’nın Kastilya ve Leon özerk bölgesinde il olan Leon’da doğdu.

Amancio Ortega 14 yaşına kadar Leon’da yaşadı. 14 yaşında iken Amancio Ortega, İspanya’nın özerk bölgelerinden biri olan Galiçya’nın kuzeybatısında bulunan A Coruna’ya taşındılar

Amancio Ortega bir dönem babasının işinden dolayı demiryolu işçiliğinde çalıştı. Amancio Ortega tekstil sektörüne ise Galiçya’da çeşitli giyim mağazalarında çırak olarak çalışarak başladı.

Daha sonra Amancio Ortega 1972 yılında ilk firması Confecciones Goa’yı kurdu.  Amancio Ortega tekstil de dünya devi haline gelecek olan Zara adıyla açtı. Zara 1975 yılında 1975 yılında Arteixo, Galiçya’da Amancio Ortega ve Rosalia Mera tarafından kuruldu.

Amancio Ortega Inditex Şirketler Grubu’nun %59.29 hissesine sahiptir. Bu şirketler grubu ise, Zara, Massimo Dutti, Oysho, Zara Home, Kiddy’s Class, Tempe, Stradivarius, Pull and Bear/Often ve Bershka gibi dünya çapında çeşitli markaya ve 92.000’den fazla çalışana sahiptir.Amancio Ortega Resim

Ayrıca kitap da yazmış olan iş adamı Amancio Ortega yaşam hikâyesini anlattığı orijinal adı Amancio Ortega: DE CERO A ZARA olan Sıfırdan Zara’ya adlı kitabını 2004 yılında yayımladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.