30 Mayıs 2023

Amanda Todd Kimdir ?

Amanda Todd’un Hayatı, Amanda Todd’un İntihar Öncesi Son Sözleri, Amanda Todd’un Youtube Videosundaki Sözleri, Amanda Todd’un Hayat Hikayesi, Amanda Todd’un Yaşadıkları.

Tam adı Amanda Michelle Todd olan Amanda Todd 27 Kasım 1996 yılında Kanada’da doğdu.

Amanda Todd 15 yaşında Youtube isimli bir web sitesinden gönderdiği video ardından intihar eden Kanada’nın British Columbia Eyaleti’nde yaşamış ortaokul öğrencisidir. Amanda Todd’u internet üzerinden kandıran sapık, 12 yaşındaki bir genç olan Amanda Todd’dan faydalanmasıyla başladı. Genç kızları iltifatlarıyla kandıran bir sapık, webcam’le onları izleyip göğüslerini göstermeleri için kandırdı.

Daha sonraları Amanda Todd’u kandıran sapık adam Amanda Todd’a şantaj yapmaya başladı. Sapık adam, Amanda Todd’un isteklerini reddetmesi halinde fotoğraflarını arkadaşlarına ve ailesine gönderdi, sonunda da bir Facebook sayfası açıp profil fotoğrafına genç kızın göğüs resimlerini koydu.

Amanda Todd’un sınıf arkadaşlarının bu sapığa karşı öfke duyması beklenirken,  zavallı kız hedef seçildi.

Öğrenme güçlüğü çektiği için bu bahtsız tuzağa düştüğü tahmin edilen Amanda Todd, yeni bir başlangıç yapmak için okul değiştirdi. Fakat yaşamış olduğu olaylar depresyon ve anksiyete bozukluğunu tetiklemişti. Ruh durumundaki bozukluklar genç kızı iyi hissetmek için içmeye ve uyuşturucu kullanmaya yöneltti.

Bu sırada sapık tekrar ortaya çıktı ve fotoğrafları yeni sınıf arkadaşlarına yollamaya başladı.

Çaresizce çamaşır suyu içerek intihara kalkışan Amanda Todd, bu kez başarısız intihar denemesiyle internette alay konusu oldu. İnternete koyduğu videoda hissettiklerini elinde tuttuğu kartlara yazdığı şu sözlerle anlatıyordu: ‘’Her gün düşünüyorum, neden buradayım? Sıkışıp kaldım. Benden geriye ne kaldı? Hiçbir şey bitmiyor. Kimsem yok.” Ardından tekrar kendi yaşamını almayı denedi ve bu kez başardı. Şimdi bile, ölümünden sonra açılan anı sayfasında methiyelerin arasında alay eden mesajlar da yer alıyor.’’

İntihar öncesi Youtube üzerinde yayınladığı videosunda, intihar nedeninin, Facebook üzerinden yaşadığı istismar, çıplak resimlerinin Internet üzerinde paylaşılması, kendi kendisine zarar verme ve çevresinden gördüğü dışlanma olduğunu anlatmıştır.

Video boyunca konuşmayan, sadece ellerindeki kâğıtlara yazdığı metinleri gösteren Todd, nasıl şantaj edildiğini, kendisine nasıl fiziksel ve duygusal olarak saldırıldığını anlatmıştır. Amanda Todd10 Ekim Günü akşamı Kanada Polisi, Amanda Todd’un Port Coquitlam’daki evinden ani ölüm ihbarını almış, soruşturma başlatmış, sosyal medya üzerinde konuyu araştırmaya başlamıştır.

Amanda Todd’un 2012 yılının Eylül ayındaki ölümü Kanada’da bir şok dalgası yarattı. Eyalet Başbakanı Christy Clark, internetten üzerinden taciz ve tehdidin büyük bir sorun olduğunu açıklayarak konuyu meclis gündemine taşıyacaklarını açıkladı. Amanda’nın adına bir dernek kuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.