1 Haziran 2023

Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?-Philip K. Dick

Philip K. Dick’in Ünlü Bilim Kurgu Romanı; Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?

Philip Kindred Dick tarafından yazılan özgün adı Do Androids Dream of Electric Sheep? olan Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? Romanı ilk kez 1968 senesinde yayınlanmıştır.

Amerikalı bilim kurgu roman yazarı Philip K. Dick’in birçok romanı sinemaya uyarlanmıştır. Bunlardan bir tanesi de Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? Romanıdır.

Blade Runner Bıçak Sırtı 1982

Philip K. Dick’in Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? Romanı Sinemaya Uyarlandı.

Philip K. Dick’in Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? Kitabı ünlü bilim kurgu filmi özgün adı Blade Runner olan 1982 yapımlı Bıçak Sırtı filmine uyarlandı. 1982 yapımlı Bıçak Sırtı filminin devam filmi olan Bıçak Sırtı 2049 filmi de 2017 yılında vizyona girdi.

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı

Dünyaca ünlü İngiliz yönetmen Ridley Scott tarafından uyarlanan Bıçak Sırtı filminde Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young, Edward James Olmos, M. Emmet Walsh, Daryl Hannah, William Sanderson, Brion James, Joe Turkel, Joanna Cassidy gibi ünlü oyuncular yer aldı.

Android’ler Elektrikli Koyun Düşler Mi?, ilk kez 1968 senesinde yayınlanan Philip K. Dick tarafından yazılan bilim kurgu romanıdır. Hikaye örgüsü, bir android avcısı Rick Deckard’ın, ikinci bir avcı John İsidore isyancı androidlerin peşinden gitmesi anlatılır. Roman insanlık felsefesini inceler. 1982 yılında Hampton Fancher ve David Peoples’ın kitaptan uyarladıkları senaryo Ridley Scott tarafından Harrison Ford’un başrolde olduğu Bıçak Sırtı adlı filme çekildi. Kitabın devam romanlarının başlığı da Blade Runner olarak kondu.

Kitap 1968 yılında Nebula Ödülleri’nde adaylık elde etti. 1998 yılında ise Locus Poll Ödülleri’nde 1990 yılından önce yayımlanmış en iyi bilim kurgu kitabı seçildi.

Altıkırkbeş Yayınları etiketi ile yayımlanan Philip K. Dick’in Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? Kitabının Türkçe çevirisini Mehmet Öztekin yapmıştır.

Mehmet Öztekin tarafından Türkçe çevirisi yapılan Philip K. Dick’in Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? Kitabının sayfa sayısı 290 sayfadır.

Philip K. Dick’in Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? Kitabından Alıntılar

Rick Deckard, yatağının yanındaki uyarıcının otomatik sinyalinin yaydığı tatlı ve küçük bir elektrik akımı tarafından uyandırıldı. Şaşkınca yataktan kalktı. Önceden uyarılmadan kendini uyanık bulması onu daima şaşırtırdı.

”Boş daireler,” dedi Rick. Bazen geceleri uyuması gereken ama uyuyamadığı zamanlarda o da bu sesleri işitiyordu. Lakin bu zamanda, bu şartlarda yalnızca yarısı dolu bir bina bile nüfus yoğunluğu açısından oldukça fazla sayılırdı. Savaştan önce banliyö olarak tanımlanan yerler şimdi tamamen boş binalardan oluşuyordu…

Üzüntü benzeri bir hisse sahip olduğunda başka bir numara çevirerek bu histen kurtulamazsın. Hayatın her anını içine alan böylesi bir üzüntü, keder, kendi kendini sürekli olarak yineler.

Philip Dick Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi

Philip K. Dick’in Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?

Kitabın Yazarı: Philip K. Dick

Yayınevi: Altıkırkbeş Basın Yayın

Kitabın Türü: Macera, Bilim Kurgu

Sayfa Sayısı: 290 (Altıkırkbeş Basın Yayın)

Orijinal Adı: Do Androids Dream of Electric Sheep?

İlk Baskı Yılı: 1968

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.