7 Haziran 2023

Anneler Günü Nedir ? Anneler Günü Neden Kutlanır ?

Anneler Günü’nün Tarihçesi, Anneler Günü İlk Ne Zaman Kutlanmıştır, Anneler Günü Niçin ve Ne Zaman Kutlanmaya Başlandı, Anneler Günü Ne Zaman, Anneler Günü Neden Niçin Kutlanır, Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır, Anneler Günü Hakkında Bilgiler, Anneler Günü Mesajları, Anneler Günü İle İlgili Güzel Sözler bilgebilir.com adresinde.

Bizi dünyaya getiren, büyüten biricik annelerimizi anmak için kutlanan özel bir gündür Anneler Günü.

Anneler Günü’nün Tarihçesi

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında kutlanmaya başlandı.

Anna Jarvis, annesini kaybettiğinde 41 yaşında bir bayandı.  Anna Jarvis, annesine yaşarken yeterince ilgi göstermediğini düşünüyordu. Anna Jarvis’in annesi Ann Maria 1905 Mayıs’ının 2. pazar günü ölünce, Anna Jarvis’in yıllarca sürecek üzüntüsü de başlamıştı.

Anna Jarvis, 1907 yılında bir arkadaşı ile birlikte her Mayıs ayının 2. pazar günü annesinin ölüm yıldönümü olan bugünü anneler için kutlama yapmaya karar verdi.anneler gunu

Daha sonra 10 Mayıs 1908 tarihinde West Virginia’daki bir kilisede ilk anneler günü kutlandı. ABD Başkanı Woodrow Wilson 1914’te Mayıs ayının 2. pazar gününü ‘Anneler Günü’ olarak ilan etti.

Türkiye’de Anneler Günü
Türkiye’de Anneler Günü kutlanması ise Türk Kadınlar Birliği’nin girişimleriyle 1955 yılında başlamış ve o tarihten kutlanan bir gün olmuştur.

Dünya’da Anneler Günü
Anneler Günü dünyada farklı günlerde kutlanan bir gün olmakla beraber en geniş şekilde Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır.

Anneler Günü Sözleri:

Her zaman senin karşında masum ve sevgine muhtaç bir çocuk ruhuyla dururum. Çünkü sen benim annemsin. Beni benden çok tanıyansın, bilensin. Bana sarıldığın zaman tüm dertlerimi yok edensin. Anneler günün kutlu olsun ey aziz kadın, annem!

Sınırsız bir sevgi, anlatılmaz bir sevgiyle beni seven annem, sana layık olmak için yaşıyorum. Anneler günün kutlu olsun.

Dünyada kimseyi seni sevdiğim kadar sevemem, bağlanamam. Anneler günün kutlu olsun canım annem.

Anneciğim benim, hüznümü sevince dönüştüren tek insansın. Anneler günü kutlu olsun bitanem.

Sabırlısın, sıcaksın, şefkatlisin, koruyucumsun, bağışlayansın.. Annemsin. Seni çok seviyorum.

Dünyanın en güzel, en iyi annesi, anneler günün kutlu olsun.

Benim bir tanecik tatlı annem, senin çocuğun olduğum için her zaman gurur duydum. Ellerinden öperim.

One Comment

  1. Mahmut Tek Reply

    Arkadaşlar anneler günü bizler için gerçekten değerli bir gündür. Bu güzel yazıyı da bizlerle paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim. Sitenizi favorilerime ekledim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.