1 Haziran 2023

Antik Çağdan Geleceğe Para-Dursun Ali Yaz

Paranın Tarihini Öğrenmek İsteyenler İçin Bir Başucu Kitabı

Dursun Ali Yaz’ın Antik Çağdan Geleceğe Para Paranın Yazılmamış Tarihi adlı eseri para hakkında geçmişten günümüze birçok bilgiyi içermektedir.

Timaş Yayınları etiketi ile 2020 yılında yayımlanan Dursun Ali Yaz’ın Antik Çağdan Geleceğe Para kitabı 352 sayfadan oluşmaktadır.

Para yokken insan vardı fakat insanlık tarihi parayla başladı.

O halde şimdiye kadar yapılmamış bir şey yapılabilir; insanlık tarihi “para” olgusu merkeze konularak yazılabilirdi.

Antik Çağdan Geleceğe PARA’da, paranın iktidar ilişkilerine, mitlere, toplumsal hayatın örgütlenme biçimlerine uzanan etkilerini görmek, çoğu yerde küçük anekdotlar biçimde anlatılan hadiselere şahitlik etmek gerçek bir okuma zevki veriyor.

Çoğumuzun zihninde soyut ve ‘kaydi’ bir anlam dünyasına işaret eden ‘para’nın tarihi seyir içindeki etkilerini bütünlüklü bir bakış açısıyla gösteren Dursun Ali Yaz, bugüne kadar ortaya konmamış bir bakış açısıyla geçmişten geleceğe paranın yazılmamış tarihini kaleme alıyor.

“Binlerce yıllık uygarlık yolculuğunda bizleri yalnız bırakmayan tek şey paraydı. İşte bu kitap, antik çağdan emekleyerek yola çıkıp şimdilerde ışık hızına erişen paranın muhteşem serüvenini merak edenler için yazıldı.” Dursun Ali Yaz

“11.000 yıldır kullandığımız para türlerini bilim ve akıl eleğinden geçiren yazar, para olgusunu Trampa Para, Mal Para, Tartı Para, Madeni Para, Kâğıt Para ve Sanal Para olmak üzere altı kategoriye ayırıyor. Paranın ruhu, özü ve şeklini baz alarak yaptığı bu ayırımın para felsefesinde yepyeni bir sayfa açacağına inanıyorum. Uzun ve disiplinli bir çalışmayla ortaya çıkardığı eser, paranın yalnızca tarihini değil servet ve devlet kavramlarıyla ilişkisini sosyolojik, kültürel ve yönetsel açıdan irdeliyor.” Dr. Yılmaz Argüden

Dursun Ali Yaz Para

Dursun Ali Yaz’ın Antik Çağdan Geleceğe Para Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Antik Çağdan Geleceğe Para

Kitabın Yazarı: Dursun Ali Yaz

Yayınevi: Timaş Yayınları

Kitabın Türü: Ekonomi, Araştırma, Popüler Bilim

Sayfa Sayısı: 352

İlk Baskı Yılı: 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.