7 Haziran 2023

Aptal Altını Pirit Nedir ?

Aptal Altını Olarak Bilinen Pirit Nedir, Pirite Neden Aptal Altını Denmektedir, Pirite Aptal Altını Denmesinin Sebebi Nedir, Altına En Çok Benzeyen Madenler Hangileridir, Altın İle Karıştırılan Madenler Hangileridir?

Belki de ilk defa duyduğunu bir kelime ‘’Pirit’’. Pirit, Aptal Altını olarak da bilinir. Bu yazımızda pirit nedir diye merak edenler için aptal altını olarak da bilinen pirit ile bilgi vereceğiz.

Özellikle define avcıları, altın meraklıları tarafından altına olan benzerliğinden dolayı altın ile karıştırılan pirit adlı metal hakkında kısaca bahsedecek olursak;

Aptal altını olarak bilinen Pirit, kübik sistemde billurlaşan demir sülfürdür. Piritin formülü FeS2 .

Piritin özgün ağırlığı 5-5,02 arasında değişmektedir. Piritin sertliği ise 6-6,5 arasında değişim göstermektedir.

Aptal altını olarak bilinen piritin billurları metal parlaklığındadır. Piritin özellikleri ise elektriği ileten ve ısıtıldığı zaman ise zayıf bir elektrik akımı üreten bir metaldir. Kavrulma sonunda kükürt dioksit verdiğinden, sülfürik asit üretiminde kullanılır. Piritin bulunduğu yerler tortul kayaçlar ve başkalaşma kayaçlarıdır.

Pirit, en yaygın ve en bol sülfür minarelidir.aptal altini Pirit’in sahip olduğu altın renginden dolayı, çoğu zaman altınla karıştırılmaktadır. Pirite aptal altını denmesinin sebebi de budur.

Türkçede, aptal altını olarak bilinen piritin İngilizce ismi fool’s gold.

Daha önce yayınladığımız Altın Nedir adlı yazımızdan altın hakkında bilgi sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.