1 Ekim 2020

Asansör Düşerken Zıplamak Hayat Kurtarır Mı ?

Halk Arasında Asansör Düşerken Zıplamak Hayat Kurtarır Gibi Bir Düşünce Vardır. Peki Asansör Düşerken Zıplamak Hayat Kurtarır Mı? Bu yazımızda Asansör Düşerken Zıplarsak Veya Zıplanırsa Ne Olur? Konusundan Bahsedeceğiz.

Asansör düşerken zıplanmalı diye bir kanı vardır. Asansör düşerken 60-70 km/saat, yani saniyede 18 metre hıza ulaşmaktadır. Siz de son saniyede yukarı zıplıyorsunuz. Asansör düşerken yukarı zıplamış olsanız bu zıplamanın hızı olsa olsa saniyede 4-5 metre hızla olabilir. Yani asansör düşerken yukarı zıplamış olsanız dahi yine de yaklaşık saniyede 13-14 metre hızla yere düşmeye devam ediyorsunuz.

İster saniyede 18 metre, isterse 13 metre hızla yere düşün, sonuç fark etmez. Şiddetli bir çarpma olur. Panik yapmayın asansörü tutan tek bir kablo değildir, en azından 5 veya 6 kablo vardır. Bu kabloların her biri tek başına asansörün ağırlığını taşıyabilmektedir.

asansorDiyelim ki, bu kabloların hiçbiri görevini yapmadı, asansörü durduracak bir başka fren donanımı daha vardır. Hatta bazı asansör boşluklarında ilaveten yaylı veya yağlı, hayati tehlikeyi önleyecek özel sistemler de bulunmaktadır. Asansörlerin düzenli olarak bakım yaptırılması hayati önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.