7 Haziran 2023

Astsubay Nasıl Olunur ?

Astsubaylar 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri personel kanununa tabidirler. Mecburi hizmet süreleri 10 yıldır.

Türk Silahlı kuvvetlerinde kara, hava, deniz, jandarma bünyesinde görev yaparlar. Kendi içinde bir takım rütbelere ayrılır. Bunlar: Astsubay çavuş, Astsubay kıdemli çavuş, Astsubay üstçavuş, Astsubay kıdemli üstçavuş, Astsubay başçavuş, Astsubay kıdemli başçavuş olmak üzere 6 rütbedir.
Astsubay olmak için çeşitli şartlar bulunmaktadır.

Kara kuvvetleri astsubay alımı için gerekli olan şartlar şunlardır:

astsubayAstsubaylık Sınavı Genel Şartlar:

– Lise ve dengi okullar, en az iki yıl süreli meslek yüksekokulu veya dört yıl süreli fakülte/yüksekokul mezunu olmak

Sosyal Durum- Ahlak- Karakter

– Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri” taşımak. Bunlar genelde subaylar içinde istenen ahlaki yükümlülüklerdir. Bu şartlar içinde 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Madde sinide barındırır.

Yaş ile İlgili Şartlar:

– Dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretimi bitirenler için 28 yaşından, daha kısa süreli okulları bitirenler için 26 yaşından gün almamış olmak.

Sağlık ile ilgili şartlar:

– Vücut yapısı düzgün, ağız, çene ve diş yapısı muntazam olmak; yüzünde fazla miktarda çiçek bozukluğu, çıban ve yanık izleri, dilinde pelteklik, vücudunda dövme, kekemelik ve gözünde şaşılık vs. bulunmamak

*Önemli Not : Her kuvvetin (kara, deniz, hava, jandarma) ve her sınıfında(topçu, piyade, tankçı vb.)  bazı farklı şartları olabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.