30 Mayıs 2023

Aşure Nasıl Yapılır?

Aşure, Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü yapılan tatlı. İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü Nuh, Büyük Tufan’dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır.

Aşurenin belirli bir tarifi yoktur. Bölgeler arasında farklıklar gösterir. Geleneksel olarak en az 7 maddeden oluşması gerektiği söylenir. Bazıları adından dolayı 10 madde ile yapılması gerektiğini söyler. Aleviler ise hep 12 madde kullanarak aşure yapar.

Aşure yaparken dikkat edilecek en önemli nokta buğdaydır. Buğdayın önceden ıslatılıp iyice yıkanması gerekir. Aşure yapmadan önce incirlerin soğuk suda ıslatılması ve beyazlaşması sağlanmalı.

Aşure malzemeleri nelerdir ?

-3 bardak ıslatılmış buğday
-1,5 bardak haşlanmış nohut
-1,5 bardak haşlanmış fasulyeasure
-1 bardak fıstık
-1 bardak üzüm
-1 bardak dövülmüş fındık
-1 bardak dövülmüş ceviz
-1 tatlı kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu
-5-6 adet kuru incir
-5-6 adet kuru kayısı
-5-6 adet karanfil
-1 adet tanelenmiş nar
-6 bardak şeker, az şekerli severseniz azaltabilirsiniz, damak tadınıza bağlı

Servis için ezilmiş fındık yada antep fıstığı ve 1 adet tanelenmiş nar

Aşure Nasıl Yapılır ?

Nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı haşlayın.
Buğdayı yıkayıp, tencereye alın üzerine kaynar su ekleyip 10dk kaynatın. Çıkan sarı suyu süzüp üzerine yeniden kaynar su ekleyerek kaynatın ve çıkan sarı suyu yine süzün.
Daha sonra kaynar su ekleyip 50dk kadar buğdayı kaynatın.
Yumuşayan buğdaya pişmiş nohut, fasulye, küçük doğranmış kayısı, kuru üzüm, yıkanmış pirinçve karanfilleri ekleyerek 15dk kadar kaynatın.
Yanınızda sürekli kaynar su bulundurun, gerektiğinde ilave edebilmek için önemli. Aşurenin kıvamına göre su ekleyebilirsiniz. AŞureniz artık servise hazır.
Tek tek cam kâselere bölüştürün.
Aşure kâselerde soğumaya yüz tutunca, üzerini fındık, ceviz, fıstık ile yada malzeme listemizde olmayan ama siz isterseniz kuş üzümü, kuru üzüm ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz.
Şeker miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.Az şekerli seviyorsanız, 3 bardak kadar ekleyip tadını kontrol ettikten sonra gerekli gördüğünüz miktarda ilave edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.