1 Haziran 2023

Ayı Piyasası Nedir ?

Ayı Piyasası Hakkında Bilgiler, Bear Market Hakkında Bilgiler, Bear Market Ne Demektir, Ayı Piyasası Ne Demektir?

Ayı Piyasası

Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası, finans piyasalarında kullanılan kavramlardır. Piyasadaki fiyatların yönü hakkında yani trendi hakkında kullanılmaktadır.

İngilizce adı Bear Market olan Ayı Piyasası kavramı finansal piyasalarda fiyatların trend yönünün aşağı yönde olacağı düşüncesinin piyasaya hakim olmasıdır. Yatırımcılar fiyatlara kötümser olarak bakar ve fiyatların düşeceği algısı ile piyasada fiyatların düşeceği algısının hakim olmasıdır.

Kısaca Ayı Piyasasının hakim olması yatırımcıların fiyatların düşeceği algısının hakim olmasıdır.

Forex, borsa, altın, döviz, borsa piyasalarında sıkça kullanılan bir kavramdır. Ayı Piyasası, piyasalara hakim olan diğer Boğa Piyasası kavramının tersi bir kavramdır.

Ayı Piyasası; hisse senetleri, tahvil piyasasında çok duyulan bir kavramdır. Ayı piyasası terimi ilk defa 18. yüzyılda Londra’da ortaya çıkmış bir kavramdır. Ayı Piyasasının hakim olduğu piyasalarda Ayı Piyasasının ne kadar devam edeceği hakkında genel bir kural yoktur.

Ayı Piyasasının hakim olduğu piyasalarda fiyatların uzun bir süre daha düşmeye devam edeceği beklenir.

Fiyatlarda süren bu düşüş sonrası ‘’Piyasaya ayılar hakim oldu.’’, ‘’Piyasa ayı eğilimi gösteriyor.’’ gibi cümleler kullanılmaktadır.

Not: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.