7 Haziran 2023

Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kitap Özeti

Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Romanının Özeti, Kitabı Hakkında Bilgiler.

Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanı ilk kez 1977 yılında yayımlanmıştır.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanı edebiyatımızda bürokrasiyi eleştiren en önemli romanlarından biridir. Bürokratik engeller romanda bir hikaye üzerinden konu olarak işlenmiştir.

Öğretmen ve yazar Fikret Madaralı ve eşinin başlatmış olduğu edebiyat ödülü olan Madaralı Roman Ödülü’ne Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanı 1978 yılında layık görülmüştür.

Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz tiyatro oyunlarına uyarlanmış bir eserdir.

Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitabı aynı adla; 1974 yapımı Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı filme ve 2008 yapımı Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı filme uyarlanmıştır.

Yaşar Yaşamaz, kaybolmuş olan kimliğini tekrar çıkarmak için babasıyla birlikte nüfus dairesine gider. Nüfus kayıtlarında kendisi 1915 yılında Çanakkale’de şehit olmuş olarak görünmektedir. Ölü bir adama nüfus kağıdı veremeyeceğini söyler.

Yaşar’ı askerler kaçağı olarak yakalar. Bütün arkadaşları terhis olduğu hâlde kendisi terhis olamamaktadır. Nüfus kâğıdı gelmediği için günler geçer, terhis olamaz. Yaşar askerdeyken babası ölmüştür. Babasının borçları da ona kalmıştır. Borçları ödese de, babasından kalan yüklü mirası nüfus kağıdı sorunundan dolayı alamaz. Mahkemeye başvurur. Seneler boyunca mirası almak için kapılar aşındırır.

Yaşar evlenir. Yaşar’ın çocuğu olmuştur ve ona nüfus kağıdı almak ister. Ancak kendisinin nüfus kağıdı olmadığı için çocuğu da alamaz. Bu olaylar sonrası kendini kaybedip devlete hakaret eder. Devlete hakaretten içeri atılır. Yeniden hapislere düşer.

Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Kitabın Yazarı: Aziz Nesin

Kitabın Türü: Roman

İlk Baskı Yılı: 1977

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.