30 Ocak 2023

Babalar Günü Nedir Niçin Kutlanır ?

Babalar Günü Neden Niçin Kutlanır, Babalar Günü Ne Zamandır, Babalar Günü 2015 Yılında Hangi Gün, Babalar Günü İlk Ne Zaman Kutlanmıştır, Babalar Günü’nü Hangi ABD Başkanı Resmi Gün Olarak Kabul Etmiştir, Babalar Günü ve Sonora Smart Dodd, Sonora Smart Dodd’un Hayatı, William Jackson Smart’ın Hayatı, Babalar Günü Haziranın Kaçıncı Haftası, Babalar Günü En Güzel Sözleri, Babalar Günü Hakkında Bilgi, Babalar Günü Tarihçesi Kısaca.

Babalar Günü; Amerikan İç Savaşı ya da bilinen diğer adı ile Eyaletler Arası Savaş gazisi olan William Jackson Smart’ın Sonora Smart Dodd’un Anneler Günü gibi Babalar Günü’de olmasını istemesi ile başlamıştır.

Sonora Smart Dodd’un babası William Jackson Smart 6 çocuğunu annesiz büyütmek zorunda kalmıştır. Dodd’un babası William Jackson Smart’ın fedakârlıklar içinde çocuklarını büyütmesi sonucunda kızı Sonora Smart Dodd’un aklına Anneler Günü gibi Babalar Günü’nün de olması fikrini getirmiştir.

Sonora Smart Dodd, babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamıştır. Fakat yapılan çalışmalar babasının doğum günü olan 5 Haziran’a yetişmemiştir. Bundan dolayı kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

İlk Kez Babalar Günü Kutlanması
Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910 tarihinde Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır.
1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş fakat Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

Başkan Lyndon Johnson ve Babalar Günü Haziran Ayının Üçüncü Haftası
Amerika Birleşik Devletleri’nin 36. başkanı olan Lyndon Johnson 1966 yılında her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalar Günü Sözleri:

Babalar günün kutlu olsun dünyanın en iyi babası.

Babam olduğun için çok mutluyum, sahip olduğum en iyi baba ve arkadaşsın. Babalar günün kutlu olsun babacım.

Babam olduğun için mutluyum, sahip olduğum en iyi arkadaşsın. Babalar günün kutlu olsun babacığım.

Bugün başardığım ve elde edebildiğim her şeyde senin payın var. Babalar Günün Kutlu Olsun Canım Babacığım.

Canım babam! Varlığın hep yüreğimi ısıttı, bana mutluluk ve güven verdi. Seni seviyorum iyi ki varsın, Babalar günün kutlu olsun.

Derdimi, neşemi, hüznümü, mutluluğumu paylaştığım en iyi arkadaşım. Babalar günün kutlu olsun!

Bana uçabileceğim kanatlar verdiğin için teşekkürler, sevgin ve anlayışınla hep yanımdaydın, daima sığınağımdın. Benim için ne kadar paha biçilmez bir değerde olduğunu asla unutmuyorum. Babalar günün kutlu olsun.babalar gunu

Sen güçlü bir çınar gibisin. Arkamı ne zaman sana yaslasam sanırım ki dünyayı bile fethedebilirim. Çünkü bana hep güç veriyorsun. Babalar günün kutlu olsun.

Senin gibi bir babaya sahip olduğum için ne kadar şanslı olduğumu her zaman bileceğim. Seni seviyorum canım babacığım.

Ailemin reisi, büyük aşkım. Medarı iftiharım sevgilim her şeyim! Babalar günün kutlu olsun.

Bizim bugünlere gelmemizi sağlayan ve hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz babamızın babalar günü kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.