7 Haziran 2023

Bazlama Nedir Nasıl Yapılır ?

Bazlama Nedir, Bazlama Nasıl Yapılır, Bazlama Tarifi, Bazlama’nın Anlamı Nedir? Tüm bu sorularınız cevabı internet dünyasının dijital kütüphanesi bilgebilir.com’da.

Türk mutfağından bir ekmek türü olan Bazlama’nın Türk Dil Kurumu tarafından iki tane tanımı vardır. TDK bazlamayı şöyle tanımlamıştır. Birinci tanımı, sacda pişirilmiş yuvarlak ekmek, bazlamaç ikinci tanımı ise Tatlısı bol, kalın gözleme, bazlamaç.

Bazlama’nın kıymalı ve peynirli gibi birçok türü vardır. Bazlama, özellikle Çukurova yöresinde çok meşhurdur. Bazlama’nın sade türüne Samsun yöresinde Pıtpıt da denilmektedir.

Peki, Bazlama Nedir, Nasıl Yapılır?Bazlama Nedir Nasıl Yapilir
Eskiden babaannelerimiz yaptığı, nesillerden nesillere miras olan bu topraklara özgü gözlemeyi, yanında da bir bardak çayla yudumlamayı kim istemez?

İşte işlerden bunaldığınız, yapacak bir şey bulamadığınız Pazar gününüzü bir lezzet şölenine dönüştürmenin vakti geldi. Öncelikle tuz, su ve unu bir kapta yoğuruyoruz. İnce bir oklava eşliğinde açıyoruz. Daha sonra iç malzememizi (kendi arzunuza göre) hamurumuzun üzerine koyduktan sonra sac üstüne yolluyoruz İşte bu kadar basit J afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.