2 Haziran 2023

Beyaz Cennet Kars

Beyaz Cennet Kars
Türkiye’nin kuzeydoğu kesiminde yer alan Kars ayrıca Türkiye’nin en yüksek il merkezidir. Kâşgarlı Mahmud eserlerinde yer alan Kars, tarihi ile olsun doğal güzelliği ile olsun görülmeye değer bir yerdir.

Doğunun küçük kardeşi,  kışın tüm güzelliğini görebileceğiniz muhteşem doğasıyla sizleri karşılayan yalnızlığın başkenti Kars.Beyaz Cennet Kars

Eğer olurda bir gün Kars’a yolunuz düşerse, merkezdeki eski binaları gezmeden, Ani harabelerine gitmeden, Kars Kalesine çıkmadan, gravyer peynirini tatmadan, kendinizi dinleyip geniş sokaklarında huzurla dolaşmadan, bir de Sarıkamış ilçesinde Bahri ustanın müthiş köftelerinin tadına bakmadan dönmeyin.

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi: Eğer kış aylarında Kars’a gelirseniz ve kış sporlarına ilginiz da varsa mutlaka Yaklaşık 2500 metre yükseklikte, sarıçam ormanları arasında bulunan kayak merkezi olan Sarıkamış Kayak Merkezi’ne uğramalısınız.

Kars Ani Harabeleri
Ani Harabeleri: Kars’ın Merkez ilçesinde, il merkezine 45 kilometre uzaklıkta ve Ermenistan sınırının sıfır noktasında bulunan 5 bin yıllık tarihiyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Kars’a Yolunuz Düşerse Gezilecek Yerler
Kars’a gittiğinizde görülmesi gereken yerler arasında 182 kuş türüne ev sahipliği yapan Kuyucuk Kuş Cenneti, Sarıkamış Kayak Merkezi’ni, günümüze dek ulaşabilmiş Kars Kalesi, İnkaya Micingirt Kalesi ve Sürgütüs Zivin Kalesi ve son olarak yaklaşık 2500 yıllık bir tarihe sahip olan Ermenistan sınırında yer alan Ani Harabeleri’ni kesin ama kesin görmelisiniz.

2 Comments

  1. komutan logar Reply

    Fotoğraf ve yazınız çok güzel olmuş. Kars’a gitmek geldi içimden. Tebrikler..

  2. zeynep Reply

    Kars’ı gerçekten çok merak ediyorum. Selim’li bir arkadaşımız vardı. O çok anlatırdı Kars’ı ve tam bir Kars aşığıydı. Benim için buz gibi havalardan ve memurların sürgün edildiği bir yerden ibaret olan bu şehir onun için dünyanın en güzel yerlerinden birini ifade ediyordu. bu durumu Her ne kadar biraz şehir fanatikçiliği olarak görsem de o arkadaştan dolayı hep merak etmişimdir. Bu yazıdan sonra merakım daha da artmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.