Bankacılık

Dünyanın En Büyük 10 Bankası

Forbes Dergisine Göre 2019 Yılında Dünyanın En Büyük Bankaları Hangisidir? Dünyanın en ünlü iş dünyası haberlerini yayımlayan dergilerden biri olan Forbes birçok liste yayımlamaktadır. Birçok sektörde yayımlanan bu listelerden bir tanesi de bankacılık sektöründe yayımladığı dünyanın en güçlü, marka değeri olan, en zengin bankaları listesidir. Forbes Dergisine Göre Dünyanın En Büyük 10 Bankası Listesi 1. ICBC Çin Endüstri ve Ticaret ... Devamını Oku »

Dünyanın En Değerli Bankaları

Dünyanın En Değerli Bankaları, Dünyanın En Büyük Bankaları Sıralaması, Dünyanın En Değerli, En Büyük Bankaları Arasında Hangi Türk Bankları Vardır? Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın yaptığı araştırmaya göre dünyanın en değerli bankaları sıralaması. Brand Finance’ın araştırmasına göre, dünyanın en değerli 500 banka markası sıralamasını açıkladı. Dünyanın en değerli bankası Çin Endüstri ve Ticaret Bankası Ltd.(ICBC) bankasıdır. Brand Finance’ın araştırmasına ... Devamını Oku »

Dünyada En Çok İşlem Gören Para Birimleri

Dünyada En Çok İşlem Gören Para Birimleri Hangileridir? Dünya çapında en çok işlem gören para birimi sıralamasında 1. sırada Amerikan Doları yer almaktadır. Amerikan Doları’nı Euro takip ediyor. 3. sırada ise İngiliz Sterlini yer alırken 4. sırada Japon Yeni bulunmaktadır. Beşinci sırada ise Kanada Doları bulunmaktadır. Amerikan DolarıEuroİngiliz SterliniJapon Yeni Kanada Doları Not: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve ... Devamını Oku »

Swap Nedir?

Swap Ne Demektir, Swap Hakkında Bilgiler? Kısaca Swap Nedir? Swap kelime anlamı olarak “değiş tokuş etmek, takas etmek, değiştirmek” gibi anlamlara gelmektedir. Swap; İki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olan farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir. Swap Özellikleri Nelerdir? Faiz Swap’ında biri sabit faizle, diğeri değişken faizle ... Devamını Oku »

EFT Nedir?

Günlük yaşantımızda çok karşılaştığımız bir ama çoğu zaman birbiri ile karıştırdığımız iki kelime EFT ve Havale. Daha önceki yazılarımızda Havale Nedir? Diye bahsetmiştik. Tekrar hatırlayacak olursak bankacılık terimi olan havale en kısa anlamı ile aynı bankalar arası para transferidir. Peki, EFT ne demek? Nasıl yapılır? Eft ücretli midir? Buna benzer soruların cevabını için yazımızın devamını okuyun. Farklı bankalar arası para ... Devamını Oku »

Katılım Bankacılığı Nedir ?

Katılım Bankacılığı, faizsizlik prensibine göre çalışan, bu prensibe uygun her türde bankacılık faaliyetini gerçekleştiren, kar ya da zarara katılma ilkesine göre fon toparlayıp, ticaret, ortaklık ile finansal kiralama gibi yöntemleri kullanarak fon kullandırması yapan bir bankacılık modelidir. Katılım Bankaları ise mali sektörde faaliyet göstermekte olan, reel ekonomiyi finanse eden ve bankacılık hizmetleri sunan kuruluşlara denilmektedir. İsimlerinde bulunan “katılım” sözcüğü yapmış oldukları ... Devamını Oku »

Off-Shore Hesap Nedir ?

İngilizce adı Panama Papers olan Panama Belgeleri ile gündeme tekrar gelen off-shore hesaplar ile off-shore nedir internette merak edilen bir kelime haline geldi. İngilizce bir kelime olan Off-Shore kelimesinin Türkçe anlamı açıkta, açık deniz, sahilden az uzak, kıyıdan uzak anlamındadır. Off-Shore kelime anlamı kısaca ikamet ettiğiniz bölgenin dışında olan bir yer anlamına gelmektedir. Off-Shore ekonomik terim olarak ise en kaba ... Devamını Oku »

Valör Nedir ?

Valör Anlamı Nedir, Valör Nasıl Yapılmaktadır, Valör Ne Demektir,Valör Hesaplaması Nedir, Valör Nasıl Hesaplanmaktadır, Valör Tarihi Ne Demektir, Valör Tarihi Hakkında Bilgi. Valör Nedir? Valör kelimesi belki de ilk defa duyuyor olabilir ama açıklamasını yaptığımız zaman bankacılık işlemlerini kullanan herkesi yaptığı fakat adının valör olduğunu bilmediği bir işlem olduğunu anlayacağız. Valör kelimesi İngilizce effective date veya value date anlamına gelmektedir. ... Devamını Oku »

Iban Numarası Nedir ?

The International Bank Account Number (IBAN), ifadesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi “Uluslararası Banka Hesap Numarası”  dır. Ülkeler arasında para transferi ve bankacılık işlemlerinde yazım hatası risklerini en aza indirmek için tasarlanmıştır.   İlk olarak “Avrupa Bankacılık Standartları Komisyonu”  tarafından ihdas edilmiştir.  Sonradan ISO 13616:1997 olarak uluslararası standarda kavuşturulmuştur. Eylül 2014 itibariyle 66 ülke tarafından kullanılmaktadır. IBAN  34 basamaklı ... Devamını Oku »

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

Aynı bankalar arası para transferine Havale, farklı bankalar arası para transferine ise Elektronik Fon Transferi yani EFT denir. EFT ile Havale arasında birçok fark vardır. Eft yatırma, gönderme saatleri, Havale yapma, gönderme saatleri birbirinden farklılık gösterir. Eft ücretlendirmesi, havale ücretlendirilmesi yine birbirinden farklıdır. Bankalar mevduat sahibi birisinin eft olsun, havale olsun yapmış olduğu transfer işlemlerinde hesap işletim ücreti alabilirler. Bankacılık ... Devamını Oku »