Ekonomi

Mississippi Balonu Nedir?

Mississippi Balonu Krizi Nedir? Mississippi Balonu Hakkında Bilgiler. Mississippi Projesi; Dünya tarihinin en büyük ekonomik balonlardan biridir. Bu ekonomik çöküşe yol açan ise İskoçyalı ekonomist John Law sebep olmuştur. John Law tarafından kurulan Mississippi şirketi yüzünden tarihin gördüğü en büyük manipülasyon işlemlerinden biri meydana gelmiştir. Öncelikle bu büyük ekonomik çöküntüye sebep olan Mississippi şirketinin kurucusu John Law’u kısaca tanıyalım. John ... Devamını Oku »

Mark Twain’in Borsa Macerası

Tom Sawyer’ın Maceraları Kitabının Yazarı Mark Twain’in Borsa Macerası Mark Twain, dünya edebiyatının önemli isimlerinden biridir. Peki, Mark Twain’in borsada yaşadığı büyük hayal kırıklığını kaç kişi biliyor? Edebiyatta çok büyük başarılara imza atmış olan Mark Twain için borsada başarılı bir yatırımcı olduğunu söylemek imkansız. Amerikalı yazar Mark Twain, hayatının yarısını borsada zengin olma hayali peşinde geçirmiştir. Borsada zengin olma hayali ... Devamını Oku »

Geleceğe Yatırım-Atilla Köksal-Hakan Osmanoğlu

Geleceğe Yatırım Nasıl Yapılır? Atilla Köksal ve Hakan Osmanoğlu’nun Geleceğe Yatırım kitabı Scala Yayıncılık etiketi ile yayımlandı. Scala Yayıncılık tarafından yayımlanan Atilla Köksal ve Hakan Osmanoğlu’nun Geleceğe Yatırım kitabı 125 sayfadan oluşmaktadır. Atilla Köksal ve Hakan Osmanoğlu’nun Geleceğe Yatırım Kitabının Konusu Sizler genç insanlarsınız. Harika beyinlere sahipsiniz. En karmaşık bilgisayar programlarından anlayan, en zor matematik sorularını çözen ve en ince ... Devamını Oku »

En Çok Satan 5 Ekonomi Kitabı 2020 Ocak

Türkiye’de En Çok Satan 5 Ekonomi Kitabı Ülkemizde 2020 yılının Ocak ayı itibari ile en çok satan ekonomi kitapları hangileri diye merak ediyorsanız sizler için araştırdık. Online kitap satış sitesi www.dr.com.tr sitesinde en çok satın alınan ekonomi kitaplarını, kitapların yazarlarını ve konusu bu yazımızda bulabilirsiniz. En Çok Satan 5 Ekonomi Kitabı ve Konusu 1. Türkiye Ekonomisi-Mahfi Eğilmez Bu kitap, Türkiye ... Devamını Oku »

Dünyanın En Büyük 10 Bankası

Forbes Dergisine Göre 2019 Yılında Dünyanın En Büyük Bankaları Hangisidir? Dünyanın en ünlü iş dünyası haberlerini yayımlayan dergilerden biri olan Forbes birçok liste yayımlamaktadır. Birçok sektörde yayımlanan bu listelerden bir tanesi de bankacılık sektöründe yayımladığı dünyanın en güçlü, marka değeri olan, en zengin bankaları listesidir. Forbes Dergisine Göre Dünyanın En Büyük 10 Bankası Listesi 1. ICBC Çin Endüstri ve Ticaret ... Devamını Oku »

Stagflasyon Nedir?

Stagflasyon Ne Anlama Gelmektedir? Stagflasyon Hakkında Bilgiler. Ekonomik bir terim olan stagflasyon hakkında bilgileri, ülke ekonomisin de stagflasyon durumunu, stagflasyonun ne demek olduğunu stagflasyon ile enflasyon arasındaki ilişkiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Stagflasyon, resesyon ile enflasyonun aynı anda görüldüğü durumdur. Bu durumda ekonomideki işsizlik oranı artarken fiyatlar da hızla yükselmektedir. 1970 yılında İngilizcede stagnant (durgun) ile inflation (enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin ... Devamını Oku »

Kağıt Paranın Tarihi

Kağıt Paranın Tarihçesi, Kağıt Para Hakkında Bilgiler. Banknot ya da kâğıt para; basan kurum tarafından üzerinde yazan miktarın ödenmesinin garanti altına alan bir yasal ödeme aracıdır. Banknot kelimesi İngilizcedeki bank ve note yani banka ve not kavramlarının birleşiminden gelir. Dünyada ilk kağıt 7. yüzyılda Çin’de kullanılmıştır. Dünyanın İlk Kağıt Parası Dünyanın ilk kağıt parası 807 yılında Çin’de basılmıştır. Dünyanın En ... Devamını Oku »

En Çok Satan Ekonomi Kitapları

En Çok Okunan, Satan Ekonomi Kitapları Hangileridir? Ekonomi ile ilgili en çok satan kitapları nelerdir, ekonomi hakkında okunması gereken kitaplar, ekonomi ile ilgili en çok kitabı satın alınan yazarlar kimlerdir? Bu ve buna benzer ekonomi ile ilgili kitap tavsiyeleri, önerileri arayanlar için internetten yaptığımız araştırma sonucunda bir liste oluşturduk. Listemizi oluştururken www.idefix.com sitesinin verilerinden yararlandık. Kitap satış sitesi www.idefix.com tarafından ... Devamını Oku »

Dünyanın En Çok Kazanan 10 Sporcusu

Dünyanın En Çok Kazanan 10 Sporcusu Kimdir? Dünyada en çok para kazanan sporcular kimlerdir, hangi spor dalında hangi ünlü isimler ne kadar para kazanıyor? Dünyanın en çok kazanan 10 sporcular listesinde kimler var? Forbes dergisi 2019 yılında en çok sporcuları açıkladı. Listenin ilk 3 sırasında futbolcular yer almaktadır. Listenin ilk sırasında dünyaca ünlü Arjantinli futbolcu Lionel Messi yer almaktadır. Kimilerine ... Devamını Oku »

Satoshi Nedir?

Satoshi Hakkında Bilgiler, Satoshi Ne Demektir? Satoshi, Bitcoin’in en küçük birimidir. Bitcoin’in en küçük birimi olan Satoshi terimi ismini Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’dan alır. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen kişi/grupların kullandığı isimdir. Her Bitcoin 100 milyon adede kadar bölünebilir. Satoshi 0,00000001 Bitcoin’e eşittir. 100 milyon Satoshi 1 Bitcoin’e (BTC) eşittir. Satoshi bir ölçü birimi olarak çok yaygın olarak ... Devamını Oku »

Dünyanın En Değerli Markaları

Dünyanın En Değerli Markaları Hangileridir? En Değerli Markaların Piyasa Değerleri Kaç Milyon Dolardır? Amazon, Apple, Google, Microsoft, Visa, Facebook, Alibaba, Tencent, McDonald’s, AT&T markaları piyasa değeri açısından dünyanın en ünlü 10 markası arasında yer almaktadır. Dünya çapında ünlü markaların piyasa değerleri ne kadardır? 1. Amazon 315,5 milyar dolar 2. Apple 309,5 milyar dolar 3. Google 309 milyar dolar 4. Microsoft ... Devamını Oku »

Dünyanın En Değerli Bankaları

Dünyanın En Değerli Bankaları, Dünyanın En Büyük Bankaları Sıralaması, Dünyanın En Değerli, En Büyük Bankaları Arasında Hangi Türk Bankları Vardır? Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın yaptığı araştırmaya göre dünyanın en değerli bankaları sıralaması. Brand Finance’ın araştırmasına göre, dünyanın en değerli 500 banka markası sıralamasını açıkladı. Dünyanın en değerli bankası Çin Endüstri ve Ticaret Bankası Ltd.(ICBC) bankasıdır. Brand Finance’ın araştırmasına ... Devamını Oku »