Nedir

Mississippi Balonu Nedir?

Mississippi Balonu Krizi Nedir? Mississippi Balonu Hakkında Bilgiler. Mississippi Projesi; Dünya tarihinin en büyük ekonomik balonlardan biridir. Bu ekonomik çöküşe yol açan ise İskoçyalı ekonomist John Law sebep olmuştur. John Law tarafından kurulan Mississippi şirketi yüzünden tarihin gördüğü en büyük manipülasyon işlemlerinden biri meydana gelmiştir. Öncelikle bu büyük ekonomik çöküntüye sebep olan Mississippi şirketinin kurucusu John Law’u kısaca tanıyalım. John ... Devamını Oku »

Googol Nedir?

Googol Ne Demektir? Googol Sayısı Kaça Eşittir? Matematik bir terim olan Googol hakkında bilgiler. Googol = 10¹⁰⁰ Googol, matematikteki büyük sayılardan biridir ve 10¹⁰⁰’e eşittir. Başka bir deyişle 1 googol, 1 rakamına yüz sıfır ekleyerek yazılır. Googol sayısı 1’in yanına 100 tane sıfır yazılmasıyla oluştuğundan Googol sayısı 101 basamaklıdır. Googol sayısı ilk kez Amerikalı matematikçi Edward Kasner’ın yeğeni Milton Sirotta ... Devamını Oku »

Black Friday Nedir?

Alışveriş Ürünlerinde İndirimlerden Dolayı Alışveriş Çılgınlığının Yaşandığı Black Friday Tarihçesi Hikayesi Nedir? İlk Ne Zaman, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok batılı ülkede alışverişte yılsonuna doğru indirimlerin yapıldığı alışverişlerin tavan yaptığı bir gün olarak yakın zamanda birçok dünya ülkesinde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Ülkemizde de gitgide yaygınlaşan ve Kara Cuma diye adlandırılan Black Friday geldiği ... Devamını Oku »

Stagflasyon Nedir?

Stagflasyon Ne Anlama Gelmektedir? Stagflasyon Hakkında Bilgiler. Ekonomik bir terim olan stagflasyon hakkında bilgileri, ülke ekonomisin de stagflasyon durumunu, stagflasyonun ne demek olduğunu stagflasyon ile enflasyon arasındaki ilişkiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Stagflasyon, resesyon ile enflasyonun aynı anda görüldüğü durumdur. Bu durumda ekonomideki işsizlik oranı artarken fiyatlar da hızla yükselmektedir. 1970 yılında İngilizcede stagnant (durgun) ile inflation (enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin ... Devamını Oku »

EPUB Nedir?

EPUB Hakkında Bilgiler. Gelişen Teknolojik yeniliklerle aramıza giren E Book ya da E Kitap diye adlandırılan teknolojik cihazlarla okunabilen kitapları okumak için kullanılan bazı programlar vardır? Bunlardan bir tanesi de EPUB yani Electronic Publication. Peki, bu EPUB nedir? EPUB (Electronic Publication ): Açık bir e-kitap standardı olup Uluslararası Sayısal Yayıncılık Forumu (IDPF) tarafından e-kitap standardı olarak kabul edilir. Gömülü cihazlarda ... Devamını Oku »

Ludizm Nedir?

Ludizm Ne Demektir, Ludizm Ne Zaman, Nerede, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Ludizm Hakkında Bilgiler. Sanayi Devrimi ya da Endüstri Devrimi diye adlandırılan Avrupa’da 18. ve 19. yüzyıllarda yeni buluşların üretime olan etkisi ve buhar gücüyle çalışan makineleri ile birçok yenilikleri ortaya çıktı. Makinelerin gelişen sanayide kullanılması ile makineler sayesinde kısa sürede çok büyük işler yapıldı. İnsan gücünü bir nevi ortadan kaldıran ... Devamını Oku »

Judas’ın Öpücüğü Nedir?

Judas’ın Öpücüğü Nedir Ne Anlama Gelmektedir? Hıristiyan inancına göre Yahuda veya Yahuda İşkariyot ya da Judas, İsa’yı ele veren havarinin adıdır. İşkaryot, katil anlamına gelen Latince kökenli bir kelimedir. Hz. İsa’yı ele verdiği için Yehuda İskaryot diye olarak anılmıştır. Geleneksel Hıristiyan görüşüne göre 30 gümüş dinara Hz. İsa’yı ele vermiştir. Romalı askerler, Hz. İsa’yı yakalamak istemektedir. Fakat Romalı askerler Hz. ... Devamını Oku »

Tolstoy’un Bisikleti Nedir?

Tolstoy’un Bisikleti Ne Demektir, Anlamı Nedir? Savaş ve Barış, Diriliş, Anna Karenina, Hacı Murat, İnsan Ne ile Yaşar? gibi birçok ünlü eseri bulunan Dünya Edebiyatının ünlü yazarlarından; Lev Nikolayeviç Tolstoy’un bisiklet sürmeyi geç öğrenmesinden sonra söylenen ve günümüzde de kullanılan Tolstoy‘un Bisikleti deyimi Nedir? Tolstoy’un Bisikleti Nedir? Tolstoy bisiklet sürmeyi öğrendiğinde 67 yaşındaydı. Bu çabayı gören insanlar zamanla ‘’Tolstoy‘un bisikleti’’ ... Devamını Oku »

Satoshi Nedir?

Satoshi Hakkında Bilgiler, Satoshi Ne Demektir? Satoshi, Bitcoin’in en küçük birimidir. Bitcoin’in en küçük birimi olan Satoshi terimi ismini Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’dan alır. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen kişi/grupların kullandığı isimdir. Her Bitcoin 100 milyon adede kadar bölünebilir. Satoshi 0,00000001 Bitcoin’e eşittir. 100 milyon Satoshi 1 Bitcoin’e (BTC) eşittir. Satoshi bir ölçü birimi olarak çok yaygın olarak ... Devamını Oku »

Sakura Nedir?

Sakura Ne Demektir, Sakura Anlamı Nedir? Sakura Hakkında Bilgiler. Sakura, Latince ismi Prunus serrulata veya Türkçe ismi ile Kiraz çiçeği olarak bilinen Prunus cinsinden birkaç ağacın herhangi birinin çiçeğidir. Sakura Japon kültüründe büyük bir öneme sahip olup Japonya’nın ulusal simgelerinden biridir. Sakura, Türkçe’de “kiraz çiçekleri” anlamına geliyor. Japonya içinse yani kiraz ağaçları büyük önem taşıyor Sakura zamanı ülkenin dört bir ... Devamını Oku »

Babür Adının Anlamı Nedir?

Babür İmparatorluğu’nun Kurucusu İlk Hükümdarı Babür’ün Adının Anlamı Nedir? En çok izlenen ve en çok kazandıran bilgi yarışması Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında Babür İmparatorluğu’nun kurucusu Hükümdar Babür’ün adının anlamının ne olduğu soruldu. Adını kurucusu Hükümdar Babür’den alan ve 1526 yılında kurulan Babür İmparatorluğu’nun ünlü hükümdarları Babür Şah’ın adının anlamını biliyor musunuz? Kim Milyoner Olmak İster Yarışmasının Sorusu ve Cevabı ... Devamını Oku »

Hercai Ne Demek Hikayesi Nedir?

Hercai Ne Demektir, Anlamı Nedir, Hercai’nin Hikayesi Nedir? ATV ekranlarında yayınlanan Hercai dizisi kısa sürede izleyicileri ekran başına kilitledi. Hercai dizisini izleyen birçok izleyici Hercainin anlamı nedir diye merak etmeye başladı. Hercai ne demektir sorusunu araştıran içinler, Hercainin kelime anlamını merak edenler için Kardelen ve Hercai Çiçeğinin hikayesini sizlerle paylaşıyoruz. Kardelen ve Hercai Çiçeğinin Hikayesi Çok uzun yıllar önce iki ... Devamını Oku »