9 Aralık 2023

Bir Deha da Olsanız Başarılı Bir Yatırımcı Olamayabilirsiniz

Yatırımcı Olmak İçin Çok Zeki, Deha Olmak Mı Gerekli? Borsada, Dolarda, Altında, Gümüşte Kısaca Herhangi Bir Yatırım Enstrümanında Kazananlar Hepsi Üstün Zekalı İnsanlar Mı?

Hisse senedi piyasası olsun herhangi bir yatırım aracı olsun, kaybeden birçok ünlü, üstün zekalı insan var.

Tarihte bunların birçok örneği var. Ben sadece iki olaya değineceğim.

Birincisi 1998 yılında iflas eden Long Term Capital Management (LTCM) hedge fonu. LTCM’de birçok matematikçi ve Nobel ödülü kazanmış iki ekonomist vardı.

LTCM 1994 yılında Amerikalı bir hedge fon yöneticisi John William Meriwether tarafından kuruldu.

LTCM şirketinde çalışan Myron Samuel Scholes ve Robert C. Merton 1997 yılında birlikte Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanmıştır. Fakat bu dahiler bile şirketin iflas etmesine engel olamadı ve LTCM şirketi iflasını açıkladığında 2 milyar dolar para kaybetmişti.

1994 yılında Salomon Brothers’ın eski başkan yardımcısı ve tahvil ticareti başkanı John Meriwether tarafında kurulan Long-Term Capital Management hedge fonu 1998 yılında iflasını açıkladı.

Sir Isaac Newton

İkincisi ise İngiliz dahi Sir Isaac Newton. Sir Isaac Newton, 1720 yılında Güney Denizi Şirketi (South Sea Company) hisselerinden aldı ve ilk satışında %100 kar ile 7.000 dolar kazandı. Fakat şirketin hisselerin devamlı yükselişini görünce bir kaç ay sonra kalabalıkların çılgınlığa o da uydu ve tekrar alım yaptı. Sonrası malum çok hızlı çıkışların çok sert düşüşleri oldu ve Isaac Newton, 20.000 dolar (bugünün parasıyla 3 milyon dolardan fazla) kaybetti.

Güney Denizi Şirketi South Sea Company Balonu

Newton yaşadığı sürece bulunduğu ortamlarda “South Sea” sözcüklerin telaffuz edilmesini yasakladı.

Newton’un bu olayla ilgili şu sözü her şeyi özetliyordu: “Yıldızların hareketlerini hesaplayabilirim ama insanların deliliğinin nereye gideceğini asla.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.