26 Mart 2023

Black Friday Nedir?

Alışveriş Ürünlerinde İndirimlerden Dolayı Alışveriş Çılgınlığının Yaşandığı Black Friday Tarihçesi Hikayesi Nedir? İlk Ne Zaman, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok batılı ülkede alışverişte yılsonuna doğru indirimlerin yapıldığı alışverişlerin tavan yaptığı bir gün olarak yakın zamanda birçok dünya ülkesinde de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Ülkemizde de gitgide yaygınlaşan ve Kara Cuma diye adlandırılan Black Friday geldiği zaman mağazalarda, alışveriş sitelerinde, e ticaret sitelerinde olsun hemen indirimler başlamaya başlıyor. Bir nevi kapitalist sistemin göz boyaması bazı firmalar gerçekten indirim yapıyor iken bazı firmalar ise indirim yapıyormuş gibi gözüküyor.

Peki, Black Friday olarak adlandırılan bu tanım ne zaman, nerede ortaya çıktı ve tarihçesi nedir?

Black Friday 1932 yılından itibaren bu yana da Noel alışveriş sezonu olarak adlandırılmaya başlandı. 1952 yılından itibaren Noel alışveriş sezonunun ilk günü kabul edilerek indirimler başlıyor. Black Friday ismi ilk kez 1961 yılında gazetelerde bahsedildi. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar yaşanmış ve o günden itibaren Black Friday ismiyle anılmıştır.

Black Friday günü dünyada birçok firma satışlarından indirim yapmakta ve Black Friday indirimlerinden dolayı adet alışveriş çılgınlığı yaşanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.