26 Mart 2023

Borsada Direnç Üzerine Bir Hikaye

Ahmet Ağa eşeğini satmaya karar verir ve 50 lira etmeyen eşek için pazarlık paylı 100 lira fiyat verir. Komşu köyden acil eşeğe ihtiyacı olan Mehmet Ağa ise pazarlık etmeden 100 lirayı öder ve eşeği alır. Ama Ahmet Ağa’nın içi rahat etmez ve Mehmet Ağa’nın neden böyle yaptığını anlayamaz.

Borsa Hikayeleri

Sonra eşeğini geri almaya karar verir. Pazara gittiğinde ise Mehmet Ağa’nın eşeği 200 liraya satışa çıkardığını görür. Bunu görünce kesin olarak eşeği geri almaya karar verir. Pazarlık etmeden 200 lirayı verir ve eşeği geri alır. Bu sefer de Mehmet Ağa’nın mantığına yatmaz ve eşeği geri almaya karar verir.

Ertesi gün eşeği 400 liraya geri alır. Bu alışveriş her gün bu şekilde fiyat artarak devam eder ve bir gün farklı bir köyden gelen Hüseyin pazarda karşılaştığı bu manzaraya şaşırır. Yaşlı eşeğin fiyatı ise 1000 liraya çıkmıştır. Yanındakine sorar; ‘Hemşerim nedir bu iş? Bu eşek 1000 lira eder mi hiç!’ der. Adam cevap verir; ‘Valla grafikler ortada, eşeğin fiyatı 1 haftada 50 dolardan 950 dolara geldi. 1000 lirayı kırarsa 1500 liraya kadar yolu var’ der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.