1 Haziran 2023

Borsa’da Tek Başına Kitap Yorumu

Dünyaca Ünlü Amerikalı Yatırımcı Peter Lynch’in Çok Satan Kitaplarından; Borsa’da Tek Başına Kitabının Yorumu

Dünyanın en büyük fon şirketlerinden Fidelity Magellan fon şirketinin yöneticilerinden Peter Lynch’in kaleme aldığı Borsa’da Tek Başına adlı kitap borsa ile ilgilenmesi gereken herkesin okuması gereken bir kitap.

Kitabın sayfa sayısı 302 sayfa olup kitap 3 bölümden oluşuyor. Birinci bölüm “Bir Yatırımcı Doğuyor”, ikinci bölüm “İsabetli Seçimler” ve üçüncü ve son bölüm ise “Borsa İle Yaşamak”.

Temel analiz nedir? Temel analiz yapılırken nelere dikkat edilmelidir kısaca temel analiz üzerine hisse alıp satımı yapan bir yatırımcı Peter Lynch. Teknik bir yere kadar temel analiz olmadan diyenlerdenseniz bu kitap tam siz göre. Ben teknik analizciyim temel analiz ile işim olmaz diyorsanız da okumanız da fayda var diyorum. Kitabın dili oldukça akıcı. Fakat borsaya ilginiz yoksa kitap size göre pek uygun sayılmayabilir.

Peter Lynch, hisse senedi piyasasına nasıl başladığını, bir hisse alınırken nelere dikkat ettiğini, hangi hisseleri alıp hangi hisseleri alınmaması gerektiği gibi borsa ile ilgili bilinmesi gereken bazı kavramlarla birlikte birçok konu üzerine duruyor.

Deneyim konuşuyor derler ya kitabı okurken zaten bunu hissediyorsunuz. Ünlü yatırımcı Peter Lynch borsada yaşadığı başarılarını, başarısızlıklarını yer yer hayatından kesitler sunarak anlatıyor. Birçok hissede yakaladığı başarıları, birçok hissede yaşadığı hayal kırıklıklarını bizlerle paylaşıyor. Kitapta altı çizilecek birçok bilgi ve özlü söz yer alıyor. Okurken birçok sayfada yer alan bilgileri not aldım. Borsayla ilgili bu kadar deneyimli ve başarılı birinin yazdığı kitaptan bu kadar çok altı çizilecek cümleleri not almasaydım olmazdı. Borsayla ilgili okunması gereken kitap listesi oluştursam kesinlikle ilk sıralarda yer alacak bir kitap olurdu.

Bu kadar olumlu yorumlardan sonra biraz da kitap ile ilgili olumsuz gördüğüm yorumlardan bahsedeyim. Aslında kitapla ilgili olumsuz yorumum fazla yok kitaptan ziyade kitabın ilk basım tarihinin eski olması nedeniyle hem de Wall Street piyasaları için yazıldığı dönem şartlarına göre ideal bir kitap olabilir. Fakat günümüz İMKB’de (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) işlem yapmaya uygun mu biraz tartışılır. Kitapta yer alan tavsiyelerle sadece günümüz İMKB için değil ayrıca Wall Street içinde uygun mu olmayabilir. Çünkü gelişen teknolojiyle, borsadaki artan işlem hacmiyle, büyüyen küresel ekonomi ile dünyanın bir ucundaki ekonomik bir olayın diğer ucundaki ekonomiyi çok hızlı etkilediği günümüze göre kitapta yer alan bilgilerin hala geçerliliğini koruyup korumadığı noktasında bu soruya tam cevap veremiyorum. Sonuçta bilgi bilgidir. Özellikle borsanın mantığını anlamak istiyorsanız, borsa hakkında bilgim olsun diyorsanız, temel analiz lafını çok duyuyoruz nedir bu temel analiz diyorsanız bu kitabı okuyun derim. İyi okumalar.

Bu yorumda yer alan hiçbir bilgi yatırım danışmanlığı kapsamında olmayıp yorumda paylaştığım bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Peter Lynch Borsa'da Tek Başına

Peter Lynch ve John Rothchild’in Borsa’da Tek Başına Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Borsa’da Tek Başına

Kitabın Yazarı: Peter Lynch, John Rothchild

Özgün Adı: One Up On Wall Street

Yayın Evi: Scala Yayıncılık

Kitabın Türü: Ekonomi

Çevirmen: Şehnaz Tahir

Sayfa Sayısı: 302

İlk Baskı Yılı: 1995

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.