Borsa’da Tek Başına-Peter Lynch-John Rothchild

Borsa İle İlgilenenlerin Kesinlikle Okuması Gereken Bir Kitap; Borsa’da Tek Başına

Borsa’da Tek Başına kitabı borsa hakkında kitap tavsiyeleri arayanların okuması gereken bir eser. Özellikle temel analiz üzerine bilgilerin yer aldığı kitap her yatırımcının mutlaka okuması gereken bir kitaptır. Temel analiz veya teknik analiz üzerine borsa da işlem yapan yatırımcılar veya borsaya yeni giren veya girmek isteyen yatırımcılar bu kitabı okuduktan sonra borsaya farklı bakış açısı ile bakacaktır. Bu yazımızda yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kısacası bu yazıda paylaştığım bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Bunu da belirtmekte fayda var.

Peter Lynch John Rothchild Borsada Tek Başına

Peter Lynch ve John Rothchild’in Borsa’da Tek Başına Kitabından Alıntılar

Mantık benim hisse senetleri seçerken en çok işime yarayan ders oldu, çünkü Wall Street’in ne kadar mantıksız işlediğini anlamama yardım etti. Aslını ararsanız Wall Street tıpkı eski Yunanlılar gibi düşünüyor. Eski Yunanlılar günlerce oturup bir atın ağzında kaç diş olduğunu tartışırlarmış. Gidip atın ağzına bakmak yerine tartışarak bir sonuca ulaşabileceklerine inanırlarmış. Bugün bir sürü yatırımcı oturup saatlerce bir hissenin fiyatının yükselip yükselmeyeceğini tartışıyor. Gidip şirketi araştırmak yerine borsa meleklerinin gelip cevabı kendilerine vermelerini bekliyor.

Geçmiş yüzyıllarda horozun güneş doğarken öttüğünü gören insanlar güneşi horozun doğdurduğunu zannederlermiş. Şimdi size saçma gelebilir ama her gün borsa uzmanları Wall Street’teki iniş çıkışların nedenini bulmaya çalışırken neden ve sonuçları birbirine karıştırıyor ve her gün değişen fiyatlarla ilgili yeni açıklamalar uyduruyorlar: mini etek yeniden moda oldu, bilmem ne takımı beyzbol kupasını aldı, Japonlar kızdı, eğilimler değişti, seçimi Cumhuriyetçiler kazanacak, bilmem hangi hisse senetlerinin hepsi satıldı vs. Bu tip teoriler duyduğumda aklıma hep horoz hikayesi geliyor.

New England’lı bir itfaiyeciyi konu alan ünlü bir öykü vardır. 1950’li yıllarda bu itfaiyeci evine komşu bir Tambrands fabrikasının hızla büyümekte olduğunu farkeder (o zamanlar bu kuruluşun adı Tampax’dı). İtfaiyeci dostumuz fabrikanın böylesi büyük bir hızla geliştiğine göre mutlaka kar etmesi gerektiğini düşünür ve ailecek şirketin hisselerine 2.000 dolar yatırırlar. Bununla da kalmayarak beş yıl süreyle her yıl ikişer bin dolarlık yatırım yapmaya devam ederler. 1972 yılına gelindiğinde bu itfaiyeci çoktan milyoner olmuştu.

Warren Buffett, yatırımcıların kralı… Buffett de benim aradığım türde şirketlere yatırım yapar ama aramızdaki fark onun bu şirketleri bulduğunda hisse senetlerini değil, şirketin tümünü satın almasıdır.

Şans Wall Street’in sınırlarını zorlayanlara güler.

Hisse senetlerinin mantıklı bir yatırım olarak kabul edildiği dönemler genellikle borsanın en riskli olduğu dönemlerdir.

İnsanların gayrimenkul işinde para kazanırken borsada zarar etmelerine şaşmamak gerekiyor. Evlerini seçerken aylar harcayan yatırımcılar alacakları hisselere birkaç dakika içinde karar verebiliyorlar.

Wall Street’te hiçbir şey olduğu gibi görünmez, gerçek bütün çıplaklığı ile ortaya anda ise artık kar etmek için çok geçtir.

Yatırımcıların çoğu yakın vadede borsanın yükseleceğine inanarak rahat bir nefes alıp arkalarına yaslanınca bilin ki ekonomi yakında inişe geçecektir.

Kimileri herkesin tersine giderek zengin olacaklarını düşünür. Ama bu fikir artık o kadar yaygın hale geldi ki herkes borsanın tersine alım satım yapmaya başladı. Gerçekten ters strateji uygulayan bir yatırımcı herkesin aldığı hisseleri satan, herkesin sattığı hisseleri alan bir yatırımcı değildir. Asıl ters yatırımcı ortalık yatışana kadar bekler ve kimsenin dikkatini çekmeyen, özellikle de Wall Street’in uykusunu getiren hisseleri satın alır.

Hep düşündüğümüz gelecek, asla geçmişin aynısı olamaz ama biz yine de kendimizce hazırlık yaparız. Sayfa 53

Borsanın gereğinden fazla yükseldiği dönemler yoktur demek istemiyorum. Ama devamlı bunu düşünerek endişelenmek size bir yarar sağlamayacaktır. Ortalıkta yatırım yapmaya değer, fiyatı mantık sınırları içinde olan tek bir hisse kalmamışsa borsada tehlike çanları çalıyor demektir. Buffet’ın ortaklarına paralarını geri vermesinin nedeni satın almaya değecek hisse senedi bulamamış olmasıydı. Yüzlerce şirketi tek tek araştırmış ama temelde sağlam olan ve ulaştığı fiyatı hak eden tek bir kuruluşla karşılaşmamıştı.

Profesyonel borsacıların bilgi ve becerilerini gözünüzde fazla büyütmeyin.

Geçmişte edindiğiniz bilgilerden yararlanın.

Wall Street tarafından henüz keşfedilmemiş ve onaylanmamış yani radara yakalanmamış şirketleri tercih edin.

Hisse senetlerine yatırım yapmadan önce kendinize ev alın.

Paranızı borsaya değil, hissesini aldığınız şirketlere yatırdığınızı düşünün.

Kısa vadeli dalgalanmalara kulak asmayın.

Hisse senetleri size büyük kar sağlayabilir.

Hisse senetleri sizi büyük zarara sokabilir.

Ekonomiyi önceden tahmine çalışmak boşunadır.

Borsanın yakın gelecekte ne yöne ilerleyeceğini tahmine çalışmak boşunadır.

Hisse senetlerinin uzun vadede sağlayacağı kar tahvillerin sağlayacağı kardan daha yüksek ve güvenlidir.

Hissesini satın aldığınız bir şirketteki gelişmelere ayak uydurmaya çalışmak yedi kartlı poker oynamak gibidir.

Hisse senetleri herkese ve her yaşa göre yatırım araçları değildir.

Sıradan insanlar gelecek vadeden şirketleri ve ürünleri profesyonellerden yıllar önce keşfedebilirler.

Borsada para kazanmak için elinizdeki avantajları iyi kullanmayı bilmelisiniz.

Borsada eldeki bir kuş daldaki on kuştan iyidir.

Peter Lynch ve John Rothchild’in Borsa’da Tek Başına Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Borsa’da Tek Başına

Kitabın Yazarı: Peter Lynch, John Rothchild

Özgün Adı: One Up On Wall Street

Yayın Evi: Scala Yayıncılık

Kitabın Türü: Ekonomi

Çevirmen: Şehnaz Tahir

Sayfa Sayısı: 302

İlk Baskı Yılı: 1995

0 Paylaşımlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.