30 Mayıs 2023

Botox Nedir? Botoks Nasıl Uygulanır ?

Mimik hareketleriyle yüzdeki çeşitli kaslar sürekli kasılır, kasılmanın olduğu bölgelerde kırışıklıklar görülür. Zamana bağlı olarak cildin azalan hücre üretimi, azalan savunma durumu, kollajen ve elastik liflerde azalma ve de sürekli yapılan mimikler yüzümüzün kırışıklığının temel nedenidir.Botox yüzdeki, boyundaki kırışıklıkları ve çizgileri gidermek için uygulanan alternatif bir tıp yöntemidir. Özelikle estetik ameliyattan bıçak altına yatmaktan çekinen bayanların ilgi ve rağbet ettiği bir güzellik yöntemidir. Kadınların genç görünmek ve kırışıklardan kurtulmak için kullandıkları yöntemler arasında botoks da yer alıyor.

Botoks yemek zehirlenmesinde de aktif olan bir bakteri türünün estetik cerrahide kullanılması ile birlikte gerçekleştirilir ve kaslarınızın gevşemesini sağlar. Gevşeyen kasların cilt üzerinde daha düzgün oluşturduğu şekiller sayesinde kırışıklıklar da görünmez hale gelirler. Zira kaslarımız sıkıldıkça ve hareket ettikçe cilt üzerinde kırıştırıcı etkilerde bulunurlar.

Botox (Botulinum toksin) tip A nasıl etki gösterir ?

botoksBotulinum toksin tip A, kas hareketlerini belirleyen sinir iletisini geçici bir süre durdurarak kasları gevşeten saflaştırılmış protein yapıda bir ilaçtır. Mimik kaslarına uygun olan dozlarda yapılan bu enjeksiyon uygulamasında, kasın kasılmasına neden olan asetilkolin isimli maddenin salınımı sonrası kasları uyarması engellenebilmekte, dolayısıyla uyarının iletilmesi engellenerek kasın “kasılma” olarak vermesi gereken cevap geçici olarak durdurulabilmektedir. Kas kasılamadığı için üzerindeki ilşkili olduğu cildi de daha pürüzsüz ve gergin gösterebilmektedir. Bu sayede yüz ifadesi daha dingin ve daha rahat bir görünüme kavuşabilmektedir. Uygulamadan 3-7 gün sonrasında etkisi görülmeye başlanır. En etkin görününm uygulmaa yapıldıktan 30 gün sonra ortaya çıkar. Ancak yinede süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Botox tam olarak hangi bölgelere uygulanır?
Özellikle yüzün üst kısımdaki kaş aralarındaki ve boyun göz çevresindeki kırışıklıklara uygulanır. Son zamanlarda bayanların kaşlarını kaldırmak için baş vurdukları bir yöntem halini almıştır. Silikon yani biyopolimer kullanımının büyük tartışmalar yaratması ve bazı ülkelerde yasaklanması üzerine yüzün üst bölümlerinde kulanılmasını önermekte uzmanlar. Botox, gram (+), anaerobik bir bakteri tarafından üretilmektedir. Uygulama yaklaşık 10-15 dakika süren, ilgili bölgelere, gerekli dozlarda botulinum toksinin enjekte edilmesinden ibarettir. İşlemin onaylı olarak uygulandığı bölgeler ;

  • Kaş arası kırışıklık tedavisi
  • Aşırı terleme (Hiperhidroz)
  • Göz tikleri (Blefarospazm)
  • Serebral palsi
  • Fokal distoniler
  • Yüz felci (Hemifasyal spazm)
  • Spastisite

Botox’un etkileri nelerdir?
Uygulandığı küçük kas demetlerinin, kas – sinir bağlantısını engelleyerek, kasın kasılmasına engel olur. Sinir ucundan nörotransmitterin salınımını engelleyerek bu işlevi yerine getirir. Böylelikle o kas demeti üzerindeki cilt kırışıksız kalırken, Botox uygulanmamış kas demetleri çalışmaya devam ederek normal yüz ifadesini korumuş olurlar.

Botulinum toksin tip A  doğal görünüşü olumsuz etkiler mi?

Her  uygulamada olduğu gibi bu uygulmada da işlem sonrası mimiklerin durumu ve kişiye katabileceği olumlu etkiler uygulayıcı hekim tarafından bir miktar öngörülebilir. Dolayısıyla kişiye özel ve onun görünüşünü değiştirmeyen doğal bir görünüm elde edilebilir. Aksi durumlarda Botulinum toksin tip A uygulaması tavsiye edilmemelidir. Örneğin kişinin kaz ayaklarının azaltılması için uygulandığında, kişinin gülüşünü ne kadar etkiler, gözlerinin altı (göz torbası olanlar için) işlem sonrası nasıl etkilenir? Bu soruları her uygulayıcının sorması gerektiğini düşünüyorum. İyi bir uygulama sonrası duygularınızı mimiklerinizi kullanarak ancak kırışıklık oluşmadan ifade edebilmek mümkün olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.