1 Haziran 2023

Boxer Ayaklanması Nedir ?

Boxer Ayaklanması Nedenleri, Boxer Ayaklanması Anlamı Nedir, Boxer Ayaklanması Ne Demek, Boxer Ayaklanması Hangi Yılda Bastırıldı, Boxer Ayaklanması Ne Zaman Oldu, Boxer Ayaklanması İle İlgili Bilgiler bilgebilir.com’da.

2 Kasım 1899 yılında başlamış ve 7 Eylül 1901 yılına kadar sürmüş olan Çinlilerin Avrupalı sömürgecileri kovmak için başlattığı harekettir.

Japonya tarafından ağır bir yenilgi alan Çin, Şimonoseki Barışı ile Japonya’ya çok büyük ödünler verdi. Fakat Avrupalı devletlerin ve Rusya’nın Uzakdoğu’da Japonya’nın güçlenmesinden çekindiği için araya girip Çin’in verdiği ödünlerin çoğunu geri aldı.

Avrupalı devletlerin ve Rusya’nın bu yardımı sonucu bu sefer Çin batılı ülkelerin sömürgesi haline geldi.

Tarihe Boxer Ayaklanması olarak geçen bilinen diğer adları ile Boksör Ayaklanması ya da Boksör Hareketi, Avrupalıların elinde bulunan ticaretin hızla gelişmesi sonucu 1897 yılında Almanya’nın Kiyaşov’u, Rusya’nın da 1898 yılında Port Arthur’u ve İngiltere’nin Weihai- Wei’yi işgal etmesi ile Kuzey Çin’de büyük bir huzursuzluk başladı.

Çin bütün yabancıları ülkeden çıkartmak için köylüler tarafından büyük bir ayaklanma başladı. Ayrıca köylülerin bu hareketini de Çin Devleti de desteklemiştir.

1870 yılında gizli olarak kurulmuş ve bulunan dinsel nitelikteki olan Boxer Cemiyeti, Manchu Qing hanedanlığına karşı faaliyetlerde bulunuyordu. 1899 yılının kasım ayında Boxer’lar Çin’de bulunan yabancılar tarafından yapılmış olan demiryollarına ve demiryollarında bulunan işçilere saldırdılar.Boxer Ayaklanmasi Rebellion

Boxer Ayaklanması’nı Avrupalı sömürgeci devletler bastırmaya çalıştı. Sekiz Devlet İttifakı olarak bilinen İtalya, ABD, Fransa, Avusturya-Macaristan, Japonya, Almanya, Birleşik Krallık ve Rusya Boxer Ayaklanmasını bastırmak için Çin’e ordu gönderdiler.

Yasak Şehir Yağmalandı.
Sekiz Devlet güçleri Tianjin’deki ayaklanmayı bastırdıktan sonra Pekin’e doğru ilerlediler ve Pekin’i ele geçirdiler. Pekin’i ele geçiren Sekiz Devlet İttifakı, Çin’in Pekin şehrinin ortasında bulunan, Ming Hanedanı’nından Çing Hanedanı’nın sonuna kadar kullanılmış Çin İmparatorluk sarayı olan Yasak Şehir’i yağmaladılar.

Boxer Ayaklanması Sonuçları:
7 Eylül 1901 yılına bastırılan Boxer Ayaklanması sonucunda özellikle Çinli gençler arasında milliyetçilik duygusu gelişmeye ve güçlenmeye başladı. Boxer Ayaklanması’nın bastırılması sonucunda Çin açık Pazar haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.