7 Haziran 2023

Bulaşık Matik Nedir?

Yurdum insanı pratik zekâsını yine konuşturdu. Belki de ilk defa ismini duyacağınız bir buluşa imza attı Bilal Yılmaz adında bir vatandaş.

Bulaşık Matik! Bulaşık Matik ne işe yarar, Bilal Yılmaz niçin yapmıştır? Haberimizi okuduğunuzda anlayacaksınız. Bazı buluşlar gereksinimlerden ortaya çıkar. Bulaşıkmatik’te bunlardan biri olmuş.

Bulasik Matik NedirBilal Yılmaz adında Yalova’da bir çaycı, çay bardaklarını yıkar iken bardaklarının kırılmasın sonucu devamlı elini kesmektedir.
Elini kesmemesi için ne yapabilirim diye düşünen pratik zekâ çaycı Bilal Yılmaz, kırılıp elini kesen çay bardaklarını temizlemek için ilginç bir yöntem geliştirmiş.

Yıllardır çaycılık yapan Bilal Yılmaz, yıkarken kırılan çay bardakları yüzünden defalarca hastanelik olunca çare aramaya başladı. Yılmaz, ilginç bir yol buldu.

Çay bardağının içine tıpatıp uyan bir tahta kalıp yaptıran çaycı, bunun çevresine ise sünger sardı. Kullanılan bardakları ‘’Bulaşık matik’’ adını verdiği bu mekanizma ile yıkamaya başlayan Bilal Yılmaz, ‘’Yıllardır çaycılık yapıyorum. Ama yıkarken kırılan bardaklar yüzünden defalarca elim kesildi. Defalarca hastanede elime dikiş atıldı. Bu aleti yapınca elim kesilmekten kurtuldu. Bunu çaycılık yapan arkadaşlarıma da gösteriyorum. Bunun kullananların hepsi çok memnun’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.