7 Haziran 2023

Buzlanmış Yollara Niçin Tuz Dökülür ?

Buzlanmış Yollara Niçin Neden Tuz Dökülür? Kışın Yollara Neden Tuz Dökülmektedir? Yollara Neden Tuz Dökülmektedir?

Buzlanmış yollara niçin tuz dökülüyor?

Kış aylarında yolların buzlanmasını engellemek için görevlilerce buz döküldüğünü görmüşsünüzdür. İlginç bir bilgi de tuzun ayrıca dondurma yapımında da kullanılmasıdır. Bu iki zıt durum gibi görülen işlem nasıl olmaktadır. Bunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Tuz suyun içerisinde şeker gibi eriyen bir madde değildir. Tuz buzla ile temas ettiği zaman onu çözmeye çalışır. Tuz buzun içine girince onu çözer. Tuz yine kalır ama buz çözüldüğü için artık o su değil, tuzlu sudur ve erime noktası saf sudan daha düşüktür.

Buzlanmış yollara, buzun çözülmesi için tuz döküldüğü zaman tuz ilk önce buz ile çözümlenerek bir buzlu su tabakası oluşturmaktadır. Daha sonra bu çözeltinin donma noktası düşük olduğundan, sıfırın altındaki sıcaklıklarda bile donmadan kalabilir.

Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen tuzun yaklaşık yüzde 45 yollarda oluşan buzlanmayı engellemek için kullanılmaktadır.

Su sıfır derece de donar. Fakat suya tuz ilave edildiği zaman bu donma derecesi daha da düşer.  Suya yüzde 10 tuz ilavesi donma sıcaklığını -6 dereceye indirir. Yüzde 20 tuz karıştırılmış su ise -16 derecede donar. Ancak yolun veya buzun ısısı -16 dereceden de az ise artık tuzun erimede pek etkisi olmaz, sadece buzun üstünde kalarak tekerleklerin kaymasını azaltabilir.

Katkı maddeleri, sıvıların donma sıcaklığını düşürdüğünden, kışın yollardaki buzlanmayı önlemek için yollara tuz dökülür. Tuz atıldığında, suyun donma sıcaklığı 0 dereceden  – 15 dereceye kadar düşebilir.

Diğer sorumuza gelecek olursak; dondurma yapımında niçin tuz kullanılır?yol tuz

Dondurma yapılacağı zaman dondurma karışımın çevresinde çok düşük ısıya ihtiyaç vardır. Dondurma karışımının etrafındaki ısının çok düşük olması ve bu düşük ısıdaki karışımın da donmaması gerekmektedir. Bundan dolayı tuz ilave edilir. Bu karışımında bulunan tuz sıfır derecenin altında bile donmadan dondurmanın oluşturulmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.