4 Ekim 2023

Çalıkuşu Feride Kimdir?

Çalıkuşu Feride’nin Hakkında Bilgiler.

Feride; Yazar Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanında yer alan kurgusal karakterdir.

Çalıkuşu romanında yer alan Feride, Türk edebiyatının en ünlü karakterleri arasında yer almaktadır. Edebiyatımızın ünlü dram yüklü aşk romanlarından biri olan Çalıkuşu romanın kahramanlarından Feride’nin aşkı, hayat mücadelesi Çalıkuşu kitabında anlatılmaktadır.

Çalıkuşu Feride Dizileri Filmi

Çalıkuşu romanı ilk defa 1966 yılında yönetmen Osman Seden tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

Küçük yaşlarda anne ve babasını yitirdikten sonra teyzesinin yanında kalan Feride yatılı olarak bir Fransız okuluna verilir. Çalıkuşu romanının baş kahramanlarından Feride, teyzesinin oğlu Kamuran’a aşık olur.

1922 yılında yayımlanan Çalıkuşu romanı aynı adla sinemaya ve televizyon dizisine uyarlanmıştır. Çalıkuşu filminde Feride karakterini Türkan Şoray Kamuran karakterini Kartal Tibet canlandırmıştır.

1986 yılında televizyon dizisi olarak yayınlanmıştır. Çalıkuşu dizisinde Feride karakterini Aydan Şener oynamıştır. 2013-2014 yıllarında yayınlanan Çalıkuşu dizisinde Feride karakterini ise Fahriye Evcen oynamıştır.

1986 yapımı Çalıkuşu dizisinde Kamran karakterini Kenan Kalav, 2013 yapımı Çalıkuşu dizisinde Kamran karakterini Burak Özçivit canlandırmıştır.

Çalıkuşu Feride Filmleri

Çalıkuşu Feride Filmi

Çalıkuşu (Film) 1966

Çalıkuşu Feride Dizisi 1986

Çalıkuşu (Dizi) 1986

Çalıkuşu Feride Dizisi

Çalıkuşu (Dizi) 2013-2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.