7 Haziran 2023

Canan Tan Kimdir ?

Yazar Canan Tan’ın Hayatı, Canan Tan’ın Kitapları, Piraye’nin Yazarı Canan Tan Kimdir, Canan Tan’ın Romanları, Canan Tan’ın Resimleri, Canan Tan’ın Yaşı, Canan Tan’ın Öyküleri, Canan Tan Hakkında.

Canan Tan 1951 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1971 yılında mezun olan Canan Tan evlenmesi üzerine Diyarbakır’a gitti. Bir süre Diyarbakır’da kaldıktan sonra İzmir’e yerleşti.

1979 yılında Kelebek Gazetesi’nin senaryo yarışmasında Canan Tan’ın ”Oğlum” adlı kitabı birincilik ödülü kazandı. Eser fotoroman olarak çekildi.

”İster Mor, İster Mavi” adlı eseri 1997 Rıfat Ilgaz Gülmece Öykü Yarışması birincisi oldu. Ayrıca Canan Tan’ın bu kitabı 1996 yılında Aziz Nesin’in birinci ölüm yıldönümünde İnkılâp Kitabevi’nin düzenlediği mizah öyküleri yarışmasında basılmaya layık görüldü.

Canan Tan ””İster Mor, İster Mavi” adlı eseri ile Türkiye’de mizah öyküleri kitabı olan ilk kadın yazar oldu.

2002 yılında ”Çikolata Kaplı Hüzünler” adlı yetişkinler için ilk öykü kitabını yazdı.canan tan

2003 yılında ise Canan Tan ”Piraye” adlı eserini yayınladı ve bu eser büyük ilgi gördü.

Canan Tan’ın başlıca eserleri; Piraye, En Son Yürekler Ölür, Alevden Küle Eroinle Dans, Aşkın Sanal Halleri, Söylenmemiş Şarkılar, Çikolata Kaplı Hüzünler, Yüreğim Seni Çok Sevdi, Sokaklardan Bir Ali, İz, Issız Erkekler Korosu, Hasret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.