7 Haziran 2023

Carpe Diem Nedir ?

Carpe Diem Ne Demek, Carpe Diem Anlamı Nedir, Carpe Diem Sözleri, Carpe Diem Nasıl Okunur, Carpe Diem Replikleri, Carpe Diem Horatius’un Hangi Eserinde Geçmektedir, Carpe Diem Seize The Day Ne Demek, Carpe Diem İlk Defa Kim Söylemiştir, Carpe Diem quam minimum credula postero, Carpe Diem Ne Demek Hangi Dilde, Carpe Diem Sözleri, Carpe Diem Hakkında Bilgiler bilgebilir.com adresinde.

Milattan 23 yıl önce söylenmiş olan Augustus döneminin en önemli Romalı şairi Quintus Horatius Flaccus ya da kısaca Horatius tarafından ilk defa söylenmiş bir özdeyiştir. Latin edebiyatının ünlü ozanı Horatius’un bir dizesinde geçen (Od’lar I, xi?) yani; anı yaşa, gününü gün et, zamanın tadını çıkar, günü yakala, günü yaşa gibi anlamlardaki kullanılmış bir özdeyiştir.

Ünlü Romalı şair Horatius´un ‘’Odes’’ adlı eserinde ‘’Carpe diem quam minimum credula postero ’’ ( Günü yakala, yarın ne olacağını bilmiyorsun) şeklinde geçmektedir.

XIX. yüzyıl başlarında Byron’ın yapıtlarında sık sık geçen İngilizce adı Seize the day Türkç ise Günü Yakala anlamına gelen deneyimdeki hazzı, yaşanmış yaşanmıştaki önemi gözden kaçırmamayı salık vermiştir.

Bazı Hıristiyan manzumelerindeyse Carpe Diem özdeyişi Günü anlamlı yaşa anlamında kullanılmakta ve insanların bedenlerini uykuya hazırlamak yerine, ruhlarını ölüme hazırlamaları gerektiği konusunda örtülü bir uyarı barındırmaktadır.

Carpe Diem Nasıl Okunur?Carpe Diem Nedir
Latince Carpe Diem kelimesi, Karpi diyem diye okunur.

Carpe Diem bazı insanları için yaşam felsefemi olmuştur. Ayrıca Carpe Diem birçok kitaba, şiire, sinemaya ve birçok sanat eserine konu olmuştur. Özellikle Ölü Ozanlar Derneği filminde Carpe Diem hakkında güzel sözler, replikler ve konuşmalar geçmektedir.

Dünyaca ünlü sinema oyuncusu Robin Williams’ın orijinal adı Dead Poets Society olan Ölü Ozanlar Derneği filminde de Carpe Diem’e çokça vurgu yapılmıştır.

Ölü Ozanlar Derneği Filminden Carpe Diem Replikleri:

Carpe diem’i dinleyin. O size yol gösterecektir.

Carpe diem! ( Anı Yaşa!)

Sadece bir tane hayatınız var ve şimdi yapmayacaksınız da ölünce mi yapacaksınız?

Vakit varken tomurcukları topla. Zaman hala uçup gidiyor ve bugün gülümseyen bu çiçek, yarın ölüyor olabilir.

Carpe Diem Sözleri

Titanik batarken elinde kemanıyla ‘’Kimse bizi dinlemiyor ama biz yine de çalalım.’’ diyen adamın kafasını yaşamak istiyorum bazen.

Her kim olursa olsun gözünüzde büyütmeyin.. Kardeşim dediğin insanlar bile gün gelir hançeri sırtınıza saplar.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.