1 Haziran 2023

Cemalnur Sargut Kimdir ?

Cemalnur Sargut’un Hayatı, Cemalnur Sargut’un Eserleri, Cemalnur Sargut’un Yaşı, Cemalnur Sargut’un Kitapları, Cemalnur Sargut’un Sempozyumları, Cemalnur Sargut’un Resimleri, Cemalnur Sargut’un Hocası.

Cemâlnur Sargut 1952 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

Üniversite eğitimini Kimya Mühendisliği’ni bitirerek tamamladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 20 yıl kimya öğretmenliği yaptı. Hocası Sâmiha Ayverdi’nin isteğiyle  Kur’an-ı Kerİm ve karşılaştırmalı Mesnevi çalışmalarına başladı.

Cemalnur Sargut, hocası Samiha Ayverdi tarafından 1966 yılında kurulmuş olan Türk Kadınları Kültür Derneği’nin (TÜRKKAD) İstanbul Şubesi Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Cemalnur  Sargut, tasavvuf araştırmalarının yanı sıra Mevlânâ, Abdülkâdir Geylânî, İbn-i Arabî, Mısri Niyâzî, Cîlî, Şems ve Sultan Veled gibi büyük mutasavvıfların yorumlarıyla Kur’an-ı Kerîm sûrelerini açıklayan eserler yazmıştır. Ayrıca halka açık Mesnevî, Füsusu’l Hikem ve Tasavvuf dersleri ve sohbetleri yapmaya devam etmektedir.

Cemalnur Sargut ‘un kitapları; Hz. Nuh-Fususu’l Hikem 3, Yaratılış Sırrı-Meryem Sûresi 1-15. Ayet, İnsan-ı Kamil’in Hakikati, Bakara II, Can-ı Candır: Ahmed Muhammed Mustafa, Hz. Şit, Hz. Adem, Samiha Ayverdi ile Sırra Yolculuk, Bakara, Kabe’nin Hakikatı, Dinle, Ey İnsan, Kenan Rifai ile Aşka Yolculuk, Adı Güzel Kendi Güzel MuhammedCemalnur Sargut

Cemalnur Sargut’un sempozyumları; Hacı Bayram-ı Veli 2012, Ankara, Sultan Veled, 2011 İstanbul ve Konya, Seyid Burhanettin Tırmizi 2011 Kayseri, Kulun Niyazı Mısri Niyazi 2010 İstanbul ve Malatya, ”Güneşle Aydınlananlar” Şems-i Tebrizi 2009 İstanbul ve Konya, Modern Çağ ve İbn Arabî 2008 İstanbul ve Şam, Türk ve Balkan Kadınları Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması 2007 İstanbul, Mevlana ve Kadın 2007 İstanbul, Mevlana’da Buluşma 2005 İstanbul, Kadın ve Tasavvuf 2005 İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.